EFL Teachers' perceptions about the effectiveness of AI tools in promoting students' engagement in speaking
Yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin, öğrencilerin konuşmaya katılımını teşvik etmede yapay zeka araçlarının etkililiğine ilişkin algıları
- Tez No: 911218
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmamızın temel amacı, Ankara, Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin, yapay zekâ (YZ) araçlarının öğrencilerin konuşmaya katılımını teşvik etmedeki etkinliği hakkındaki algılarını araştırmaktır. Çalışma, anketler, görüşmeler ve sınıf gözlemleri olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak, Ankara'daki K-12 eğitimi veren özel okullarda görev yapan 103 İngilizce öğretmenine, YZ araçlarına dair algılarını ve bu araçları kullanma niyetlerini anlamak amacıyla bir anket uygulanmıştır. Bu anketi, nicel sonuçları detaylandırmak ve YZ araçlarının öğrencilerin konuşmaya katılımını teşvik etmedeki etkinliğine ilişkin İngilizce öğretmenlerinin algıları hakkında kapsamlı veri toplamak amacıyla yapılan beş yapılandırılmış görüşme izlemiştir. Daha sonra, öğretmenlerin öz değerlendirmelerinden elde edilen verileri üçgenlemek için sınıf gözlemleri gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler, İngilizce öğretmenlerinin YZ araçlarına yönelik algılarının ardındaki nedenleri incelemek için Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılarak analiz edilirken, nitel veriler, öğretmenlerin kişisel deneyimlerine ve yapay zekâ araçlarının öğrencilerin konuşmaya katılımını teşvik etmedeki algılanan etkinliğine ilişkin derinlemesine içgörüleri anlamak amacıyla tematik analiz yöntemi ile incelenmiştir. Sonuçlar, birçok İngilizce öğretmeninin YZ araçlarının etkililiğine dair olumlu algılara sahip olduğunu, ancak bazılarının sınırlı deneyim ve teknik pedagojik bilgi eksikliği nedeniyle tereddüt yaşadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, the primary aim was to explore EFL teachers' perceptions about the effectiveness of AI tools in promoting student engagement in speaking in Ankara, Türkiye. The study consisted of three phases, surveys, interviews and classroom observations. First, 103 EFL teachers working at Ankara-based private K-12 schools were conducted a survey to gather broad data on their perceptions of AI tools, and intention to use them. The survey was followed by five structured interviews to elaborate on the quantitative results and gather well-rounded data about EFL teachers' perceptions of AI tools' effectiveness in promoting student engagement in speaking. Classroom observations were then conducted to triangulate the data from teachers' self-reports. Quantitative data was analyzed using Structural Equation Modelling (SEM) to examine the underlying reasons for EFL teachers' perceptions while qualitative data was analyzed using thematic analysis to understand deep insights into their personal experiences and the perceived effectiveness of AI tools in promoting students' engagement in speaking. The results revealed that many EFL teachers hold positive perceptions of AI tools' effectiveness whereas some are hesitant due to lack of limited experience and technical pedagogical knowledge.