Öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin 21 yy. becerileri ile okulun liderlik kapasitesi arasındaki ilişkide sosyal sermayenin aracı rolü
School administrators' 21st century according to teacher perceptions. The Mediating role of social capital in the relationship between skills and the leadership capacity of the school
  1. Tez No: 911219
  2. Yazar: BARIŞ ERKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı eğitim yöneticisi 21.yy. Becerileri ile okulun liderlik kapasitesi arasındaki ilişkide sosyal sermayenin aracılık rolünün incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu Karaman'da 2023- 2024 eğitim öğretim yılında farklı branşlarda ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 3878 öğretmenden 641 tanesi oluşturmaktadır. Araştırmada demografik bilgiler için kişisel bilgi formu yanında veri toplamak amacıyla geçerlilik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış olan Okullarda Liderlik Kapasitesi Ölçeği, Eğitim Yöneticisi 21.yy. Becerileri Ölçeği ve Okullarda Sosyal Sermaye Ölçeği kullanılmıştır. Liderlik kapasitesinin cinsiyete ve eğitim durumlarına göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği Bağımsız Örneklemler (t) testi, kıdeme göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile incelenmiştir. Araştırmanın bağımsız ve bağımlı değişkenleri arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson Korelasyon Katsayısı ve Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılmıştır. Bulgulara göre, okulun liderlik kapasitesi“Bu yönde iyi bir mesafe aldık”düzeyinde, Eğitim Yöneticisi 21. yy. becerileri gösterme seviyesi“çok”, okullarda sosyal sermaye ise“Büyük ölçüde katılıyorum”düzeylerinde bulunmuştur. Öğretmenlerin cinsiyetine, kıdemine ve eğitim düzeylerine göre liderlik kapasitesi görüşlerinde anlamlı bir farklılık yoktur. 21.yy. becerileri ile sosyal sermaye arasında yüksek düzeyde pozitif anlamlı ilişki, 21.yy. becerileri ile liderlik kapasitesi arasında orta düzeyde pozitif anlamlı ilişki ve sosyal sermaye ile liderlik kapasitesi arasında yüksek düzeyde pozitif anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Eğitim Yöneticisi 21.yy. becerileri ve okul liderlik kapasitesi ilişkisinde sosyal sermayenin aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the mediating role of social capital in the relationship between educational administrator 21st century skills and leadership capacity. The study group consists of 641 out of 3878 teachers working in primary, secondary and high schools in Karaman in the 2023-2024 academic year. In the research, the personal information form for demographic information, the Leadership Capacity in Schools, the Educational Administrator 21st century Skills and the Social Capital in Schools Scales were used. We used independent sample (t) test to analyze leadership capacity and teachers' gender and educational status, as well as we used One-Way ANOVA for their seniority. Pearson Correlation Coefficient and Structural Equation Modeling were used to examine the relationships among the variables. To the findings, the school's leadership capacity was at the level of“We have made good progress in this direction”, the level of 21st century skills was“very much”, and the social capital in schools was“largely agree”. There is no significant difference between leadership capacity and teachers' gender, seniority and education level. We found a high positive significant relationship between 21st century skills and social capital, a medium level of positive significant relationship between 21st century skills and leadership capacity, and a high level of positive significant relationship between social capital and leadership capacity. We pointed out social capital has a mediating role in the relationship between 21st century skills of the education administrator and school leadership capacity.