Étude des tâches dans le manuel de fle «Les Loustıcs A2.1»
Yabancı dil olarak Fransızca öğretimi kitabı 'Les Loustıcs A2.1'deki görevlerin incelenmesi
  1. Tez No: 911222
  2. Yazar: EMİNE ŞEYMA TEKELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL BAYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Education and Training, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, « Yabancı Dil olarak Fransızca Öğretimi Kitabı“Les Loustics A2.1”deki görevlerin incelenmesi » hedeflenmektedir. Çalışmamızda, yabancı dil olarak Fransızca'nın öğretiminde eylem odaklı yaklaşım ve görev kavramı ele alınmıştır. Bu yaklaşım benimsenerek hazırlanan, Hugues Denisot ve Marianne Capouet' nin yazarları olduğu“Les Loustics”serisi Hachette Yayınevi tarafından 2013-2014 yılları arasında yayımlanmıştır. Araştırmamızda, serinin üçüncü kitabı olan“Les Loustics A2.1”adlı kitap aracılığıyla verilen görevlerden söz edilmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden yazılı doküman analizi kullanılmıştır. Bu sayede çalışmanın sonucunda sözü edilen kitapta verilen görevlerin, 6 ila 10 yaş aralığı grubundaki çocuklara uygunluğu, üzerine çalıştıkları dil becerisi ile uyumu, motive edici yönleri ve ders sürecine dâhil edilebilirliği saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present research is on“The Analysis of Tasks in 'Les Loustics A2.1', French as a Foreign Language Textbook ”. This study focuses on the action-oriented approach and the concept of tasks in teaching French as a foreign language. The“Les Loustics”series, written by Hugues Denisot and Marianne Capouet and published by Hachette between the years 2013 and 2014, is based on this approach. The third book in the series, titled“Les Loustics A2.1,”is used as a reference for the tasks discussed. The study employs qualitative research methods, specifically written document analysis. Consequently, the research aims to determine the appropriateness of the tasks in the mentioned book for children aged 6 to 10, their alignment with the targeted language skills, their motivating aspects, and their potential for integration into the lesson process.