An Investigation of self-determined learnıng (heutagogy) skills and lifelong learning tendencies among university preparatory school students
Üniversite hazırlık okulu öğrencileri arasında öz-belirlenimli öğrenme (hetagojı) becerileri ve yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin incelenmesi
- Tez No: 911242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, 2024-25 akademik yılında İstanbul'daki vakıf üniversitelerdeİngilizce hazırlık okulunda okuyan öğrencilerinin öz-belirlenimli öğrenme (hetagoji) becerileri ve yaşam boyu öğrenme eğilimlerini incelemektedir. Araştımanın odaklandığı beceriler, özellikle İngilizce eğitim veren üniversitelerdeki ana dili İngilizce olmayan öğrencilerin İngilizcenin akademik başarıya katkısı dolayısıyla ve gelecekteki kariyer fırsatları açısında büyük öneme sahiptir. Nicel bir araştırma tasarımı kullanılarak, 711 katılımcıdan çevrimiçi anket yoluyla veri toplanmış ve öz belirlenimli öğrenme becerileri ile yaşam boyu öğrenme eğilimleri incelenmiştir. Analizler, öğrencilerin genellikle orta ile yüksek düzeyde öz belirlenimli öğrenme becerilerine sahip olduğunu göstermektedir; kadın öğrenciler daha yüksek öz-motivasyon ve öğrenmeyi öğrenme yetenekleri sergilerken, erkek öğrenciler daha fazla özerklik göstermektedir. Özellikle devlet okullarından gelen öğrenciler, genel olarak öz belirlenimli öğrenme becerilerinde, özellikle öğrenen özerkliği ve öğrenmeyi öğrenme boyutlarında, özel okullardan mezun olmuş arkadaşlarını geride bırakmaktadır. Öz belirlenimli öğrenme becerileri ile yaşam boyu öğrenme eğilimleri arasında anlamlı bir pozitif korelasyon (r = .566, p < .01) bulunmaktadır, bu da her iki beceri setinin geliştirilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the self-determined learning (heutagogy) skills and lifelong learning tendencies among English language preparatory school students at universities in Istanbul during the 2024-25 academic year. The research study highlights the interconnectedness of self-determined and lifelong learning. These skills are particularly vital for non-native English speakers in English-medium instruction (EMI) universities, where language mastery is essential for academic success and future career opportunities. Utilizing a quantitative research design, data was collected via an online survey from 711 participants, covering self-determined learning skills and lifelong learning tendencies. Analysis reveals that students generally exhibit mid to high levels of self-determined learning skills, with female students showing higher self-motivation and learning to learn abilities, whereas male students demonstrate greater autonomy. Notably, students from state schools surpass their private counterparts in overall self-determined learning skills, especially in learner autonomy and learning to learn dimensions. A significant positive correlation (r = .566, p < .01) exists between self-determined learning skills and lifelong learning tendencies, highlighting the importance of developing both skill sets.