Akut inmede rekanalizasyon dek katodal tDCS tedavisinin güvenilirliği & uygulanabilirliği : Retrospektif değerlendirme
Safety & feasibility of cathodal tDCS therapy until recanalization in acute stroke: Retrospective evaluation
- Tez No: 911240
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL, PROF. DR. YAKUP KRESPİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
İnme, vasküler bir nedenden dolayı merkezi sinir sisteminin (serebral, spinal veya retinal) akut fokal hasarına bağlı gelişen nörolojik bir disfonksiyon olarak tanımlanır. İnmelerin çoğu, genellikle arteriyel oklüzyondan kaynaklanan iskemik tiptedir.“Nöroprotektif ”olarak adlandırılan ve başarılı rekanalizasyon ve reperfüzyon gerçekleşene kadar infarkt büyümesini (IG) önlemeyi amaçlayan yeni ek tedaviler, akut inmede reperfüzyon amacıyla uygulanan tromboliz ve trombektomi tedavilerine ek olarak önemli bir tedavi potansiyeli taşımaktadır. Transkraniyal doğru akım stimülasyonu (tDCS), invaziv olmayan bir nöromodülasyon yöntemidir. Bu çalışmanın amacı mevcut reperfüzyon tedavilerine ek olarak kullanılmış katodal tDCS'in uygulanabilir, güvenilir olduğunu değerlendirme ve rehber bir veri oluşturmaktır. Uygulama yapılan hastalara ait rutin klinik uygulamada değerlendirilen giriş, ara kontrol ve son kontrol BT perfüzyon veya DWI/MR perfüzyon görüntülemelerinde ölçülmüş çekirdek infarkt ve penumbra dokusu hacimlerine ait sonuçlar ile yine hastaların rutin takiplerinde belirlenip kaydedilmiş 3. ay klinik prognozları değerlendirilmiştir. Katodal tDCS uygulanmış ve kayıtlanmış bu tedavi yönteminin acil şartlarda uygulanabilirliğine ait; yöntemin uygulama zaman metrikleri ve uygulama esnasında karşılaşılmış potansiyel teknik sorunları ile uygulama sırasında ve sonrasında ortaya çıkmış ve yöntem ile direkt olarak ilişkilendirilebilecek yan etkiler gözden geçirilmiş ve raporlanmıştır. Akut inmede katodal tDCS uygulaması acil şartlarda uygulanabilirdir. Gelecek çalışmalarda katodal tDCS uygulamasının nörofizyolojik etkileri ve infarktüs büyümesine olan etkileri araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Stroke is defined as a neurological dysfunction due to acute focal damage of the central nervous system (cerebral, spinal or retinal) from a vascular cause. Most strokes are of the ischaemic type, usually caused by arterial occlusion. New adjunctive therapies called“neuroprotective”therapies, which aim to prevent infarct growth (IG) until successful recanalisation and reperfusion occur, have a significant therapeutic potential in addition to thrombolysis and thrombectomy treatments for reperfusion in acute stroke. Transcranial direct current stimulation (tDCS) is a non-invasive neuromodulation method. The aim of this study was to evaluate the feasibility and safety of cathodal tDCS as an adjunct to existing reperfusion therapies and to establish guidelines. The results of the core infarct and penumbra tissue volumes measured by CT perfusion or DWI/MR perfusion imaging at baseline, 6 and 24 hours and the 3-month clinical prognosis of the patients were evaluated. The applicability of this cathodal tDCS applied and recorded treatment method in emergency conditions, the application time metrics of the method, potential technical problems encountered during the application, and side effects that occurred during and after the application and that may be directly related to the method were reviewed and reported. Cathodal tDCS application in acute stroke is feasible under emergency conditions. In future studies, neurophysiological effects of cathodal tDCS and its effects on infarct growth should be investigated.