Klasikten moderne El-Cevâhirî'de şiir temaları
Al-Jawahiri's peotry objects between tradition and renewal
- Tez No: 911248
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN HAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
“Klasikten Moderne el-Cevâhiri'de Şiir Temalarır”başlıklı bu çalışma, Cevâhirî'ye göre şiirin temalarını ve şiir temalarının muhtevasını anlama, şiirindeki yenilik noktalarını keşfetme ve Arap şiirindeki yenilikçi boyutunu ortaya çıkarma çabasıdır. Çalışma, giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümü, araştırmanın konusunu, önemini, hedeflerini ve araştırma yöntemini ve tez planını içermektedir. Giriş bölümü a) Araştırma konusunu, önemini, amaçlarını, araştırmanın yöntemi ve planını; b) modern Irak şiirinin gelişim aşamalarını, öncülerini, şiir ekolleri ve temalarını kapsamaktadır. Birinci bölüm el-Cevahiri'nin biyografisini, hayatını, şairliğini ve şiirini besleyen kaynakları içermektedir. İkinci bölüm iki alt başlıktan oluşmakta olup birinci alt başlık el-Cevahiri'nin şiirindeki klasik temalar: methiye, mersiye, gazel, fahr , tabiatın tasviri, (siyaset, din, sosyal ve kültürel) konularla ilgili şiirler içermektedir. İkinci alt başlık siyasi şiir, gurbet ve sıla hasreti, kadın, sosyal şiir gibi yeni temaları içermektedir. Araştırmada ulaşılan sonuçlar ve önerilerin yer aldığı sonuç bölümüyle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This study, titled“The Purposes of Poetry in Al-Jawahiri's Work: Between Tradition and Innovation,”aims to examine the themes and purposes in Al-Jawahiri's poetry, explore its innovative aspects, and determine the extent of his contributions to the renewal of Arabic poetry. The study is divided into an introduction, a preface, chapter one, chapter two, a conclusion, and a bibliography of the most important sources and references. The introduction covers the research topic, its significance, objectives, methodology, and research plan. The preface discusses the stages of development in modern Iraqi poetry, its pioneers, poetic schools, and themes. The first chapter provides an overview of Al-Jawahiri's biography, life, poetic talent, and the influences on his poetry. The second chapter is divided into two sections: the first section addresses traditional themes in Al-Jawahiri's poetry, including praise and elegym,spinning,pride, Political poetry, Occasional poetry (Political, religious, social, and cultural), the second section examines modern themes in his poetry, such as political poetry, poetry of exile and nostalgia,description of nature,occasional poetry: political events, religious occasions,social events, and the representation of women in his work, social poetry. The study concludes with the most significant findings and recommendations.