Bilgisayarsız bilgisayar bilimi etkinliklerinin ders başarısına, eleştirel düşünmeye ve bilgi işlemsel düşünmeye yönelik öz yeterlilik algısına etkisi
The effect of computer science unplugged activities on course success, critical thinking and self-efficacy perception for computational thinking
  1. Tez No: 911294
  2. Yazar: HANDAN ÜSTÜN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA GÜYER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı bilgisayarsiz bilgisayar bilimi etkinliklerinin ders başarısına, eleştirel düşünmeye ve bilgi işlemsel düşünmeye yönelik özyeterlilik algısına etkisini belirlemektir. Araştırmada karma desen kullanılmış, nitel ve nicel veriler bir arada değerlendirilmiştir. Nicel kısımda öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Nitel kısımda görüşme yapılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenini öğrenme ortamı oluşturmaktadır. Bilgisayarsız bilgisayar bilimi etkinlikleri ile yapılacak eğitim ortamı ve müdahalesiz geleneksel eğitim ortamı bu boyutları oluşturmaktadır. Bağımlı değişkenler ise ders başarısı, eleştirel düşünme ve bilgi işlemsel düşünmeye yönelik özyeterlilik algısıdır. Veri analizinde Wilcoxon işaretli sıralar testi, Mann Whitney U testi ve çift faktörlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Sonuç olarak deney sonrasında ders başarısı, eleştirel düşünme becerisi ve bilgi işlemsel düşünmeye yönelik özyeterlililik algısı üzerinde deney grubu lehine anlamlı bir farklılık vardır. Analiz sonuçlarına göre bilgisayarsız bilgisayar bilimi etkinliklerini geliştirmeye yönelik önerilerin yanı sıra, bilgisayarsız bilgisayar bilimi etkinliklerini uygulayacak öğretmen ve araştırmacılara uygulamaya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect of computer science activities without a computer on course success, critical thinking and self-efficacy perception for computational thinking. In the quantitative part, a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group was used. Interviews were conducted in the qualitative part. This variable consists of two dimensions. The educational environment with computer science activities without computers and the non-intervention (traditional) educational environment constitute these dimensions. The dependent variables are academic achievement critical thinking and self-efficacy perception for computational thinking. The research was conducted with a pretest-posttest control group design. Pretests were administered to both groups before the experiment. After the experiment, posttests were administered to both groups. Wilcoxon signed-rank test, Mann Whitney U test and two-factor analysis of variance (ANOVA) were used in data analysis. As a result, there was a significant difference in favor of the experimental group in terms of course success, critical thinking skills and self-efficacy perception for computational thinking. According to the analysis results, in addition to suggestions for developing computer-free computer science activities, practical suggestions are presented to teachers and researchers who will implement computer-free computer science activities.