Bis ile etkin sedoanaljezi eşliğinde yapılan pediatrik radyolojik girişimlerde entegre pulmoner indeks (EPİ) takibi ile sedasyon derinliği ve güvenilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of depth and reliability of sedation with integrated pulmonary index (EPİ) monitoring in pediatric radiological interventions performed under effective sedoanalgesia with bis
  1. Tez No: 911300
  2. Yazar: TUĞBA NUR TAYGURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ERGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: BİS ve entegre pulmoner indeks (EPİ) monitörizasyonu sedoanaljezi uygulanan hastalarda gelişebilecek komplikasyonlarda güvenliği arttıran monitörizasyon yöntemlerindendir. Bu amaçla BİS ile etkin sedoanaljezi eşliğinde yapılan pediatrik radyolojik girişimlerde EPİ ile sedasyon derinliği ve güvenirliğini değerlendirmeyi planladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif, gözlemsel çalışmamıza ameliyathane koşullarında USG eşliğinde girişimsel radyolojik işlem yapılacak olan 2-18 yaşları arasındaki 80 hasta dahil edildi. Hastalar yaş gruplarına göre 2-6 yaş (Grup 1), 7-11yaş (Grup 2), 12-18 yaş (Grup 3) olarak gruplara ayrıldı. Hastaların hepsine midazolam, fentanil ve propofol uygulandı. Hastaların demografik verileri, kalp atım hızı, SpO2, solunum sayısı, EtCO2, BİS, EPİ değerleri ve komplikasyonlar kaydedildi. EPİ değerinde 7'nin altı EPİ düşüşü olarak, EtCO2 ve solunum sayısı değerinin 0 olduğu durumlar apne olarak, SpO2
Özet (Çeviri)
Introductıon and Aim: Bispectral Index (BIS) and Integrated Pulmonary Index (IPI) monitoring are methods that enhance safety in patients undergoing sedation and analgesia by reducing the risk of complications. In this study, we aimed to assess the depth and reliability of sedation using IPI in pediatric radiological interventions performed under effective sedation with BIS monitoring, focusing on improving safety and outcomes. Materials and Methods: In our prospective, observational study, 80 patients between the ages of 2-18 years who were to undergo USG-guided interventional radiologic procedures under operating room conditions were included. Patients were divided into groups according to age groups as 2-6 years (Group 1), 7-11 years (Group 2), 12-18 years (Group 3). All patients received midazolam, fentanyl and propofol. Demographic data, heart rate, SpO2, respiratory rate, EtCO2, BIS, EPI values and complications were recorded. EPI value below 7 was defined as EPI decline, EtCO2 and respiratory rate values below 0 were defined as apnea, and SpO2