Bölgesel güç ve dış nüfuz tartışmaları kapsamında Güney Afrika Cumhuriyeti ve Güney Afrika bölgesinin incelenmesi
Analyzing The Republic of South Africa and Southern African region within the context of regional power and foreign influence discussions
- Tez No: 911299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çok kutuplu bir uluslararası sistemin ayak seslerinin duyulduğu bu yüzyılda, düşünürler tarafından sıkça tartışılan konuların başında bölgesel güçler ve bu güçlerin uluslararası düzene olan etkileri gelmektedir. Bu güçlerin incelenmesinde ise sıklıkla devlet gücünün referans alındığı dikkat çekmektedir. Buna karşın, bölgesel güçlerin analizinde yalnızca devlet gücüne odaklanmanın yanıltıcı sonuç verebileceği düşünülmektedir. Zira bölgesel güçlerin bulundukları bölge içerisindeki etkisinin daha iyi anlaşılabilmesi için dış nüfuz tartışmalarına da başvurulması gerektiği değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda, tez çalışması, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin bölgesel güç tartışmaları kapsamında değerlendirilmesini hedeflemekte; ayrıca, ülkenin bölgesel bir güç olarak konumlanıp konumlanmadığını ve diğer bölge ülkeleri üzerindeki etkisini dış nüfuz perspektifiyle analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tezde nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma, betimleyici bir araştırma niteliğindedir ve analizler, ikincil kaynaklardan elde edilen veriler üzerinden gerçekleşmiştir. Bu bağlamda, araştırma sorularını yanıtlamak için OEC, SIPRI ve Dünya Bankası gibi veri/veri merkezlerinden; anayasa ve dışişleri dokümanları gibi resmi evraklardan ve kitap, makale, tez, rapor ve elektronik kaynaklardan faydalanılmıştır. Tez, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin, bulunduğu Güney Afrika bölgesi içerisinde bölgesel bir güç olarak değerlendirilebileceğini ve diğer bölge ülkeleri üzerinde genel çerçevede etkili bir nüfuzu bulunduğunu söylemektedir. Ülkenin, devlet gücü bağlamında askeri, ekonomik, kültürel ve siyasi/diplomatik açıdan bulunduğu bölgeden açık ara bir şekilde önde olduğu görülmektedir. Bölge ülkeleri üzerindeki nüfuzu noktasında ise ekonomik, kültürel ve diplomatik açıdan etkili olduğu; ancak askeri gücünü nüfuza yansıtmada başarısız kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this century, where the footsteps of a multipolar international system are becoming increasingly evident, one of the most frequently debated topics among scholars is regional powers and their impact on the international order. It is noteworthy that the analysis of these powers oftenly takes state power as a reference point. However, it is thought that focusing solely on state power in the analysis of regional powers may lead to misleading results. Because it is considered that understanding the influence of regional powers within their respective regions more effectively requires incorporating on foreign influence discussions. In this context, the thesis aims to evaluate the Republic of South Africa within the framework of regional power discussions. Furthermore, it seeks to analyze whether the country is positioned as a regional power and to assess its influence on other countries in the region from the perspective of foreign influence discussions. Qualitative research methods were used in the thesis. The study is of a descriptive nature, and the analyses are based on data obtained from secondary sources. In this regard, to answer the research questions, data centers such as OEC, SIPRI, and World Bank; official documents such as constitutions and foreign affairs documents; and books, articles, theses, reports, and electronic resources were used. The thesis argues that the Republic of South Africa can be considered as a regional power within the Southern African region and that, in broadly, it has an effective influence over other countries in the region. The country is clearly ahead of its region in terms of military, economic, cultural and diplomatic/political power with regard to the state power. In terms of its influence over regional countries, it has been found that South Africa is effective economically, culturally, and diplomatically; however, it has failed to translate its military power into influence.