Doğal afetlerin sanata yansıması
Reflection of natural disasters in art
  1. Tez No: 911334
  2. Yazar: BETÜL YASEMİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAYBEY KAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu çalışma, doğal afetlerin sanata yansıması ve yansıma etkilerini sanat tarihinde iz bırakan sanatçıların eserleri ile ne şekilde ifade edildiği incelenmektedir. Doğal afetlerin etkilerini çok yıkıcı ve acı verici olsa da sanat bağlamında insanlık tarihinin belli dönemlerinde sanatçılar için esin kaynağı olmuştur. Bu araştırmada sanatın doğal afetlere karşı gösterdiği duruş görsel sanatlar üzerinden değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırmada farklı dönemlerde yaşamış ve çeşitli yerleşkelerden gelen sanatçıların eserleri incelenmiştir. Örneğin Katsushika Hokusai'nin, Büyük Dalga (The Great Wave of Kanawga) eseri tsunaminin insanlar üzerindeki yarattığı etkiyi ve doğanın kuvvetine simgelemektedir. Çalışma sanatçıların doğal afetlerinin sadece yıkıcı ve acı verici yönünü değil eşzamanlı olarak doğanın kuvveti ve güzelliğine nasıl bütünleştiği gözlemlenmektedir. Sonuç itibari ile doğal afetlerin sanata yansıması insan ve doğa ilişkisinin bununla beraber gelişen fiziksel ve duygusal ilerleyiş bağlamında mühim bir araçtır. Sanatçılar, eserleriyle bu konuları kaydetmek ve fiziksel ifade biçimi olarak ortaya koymuşlardır bu araştırma, doğal afetlerin sanata yansımasını insanlar üzerindeki etkisini ve önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examines the reflection of natural disasters in art and how their reflective effects are expressed through paintings. Although the impacts of natural disasters are often devastating and painful, they have served as a source of inspiration for artists at various points in human history. This research aims to evaluate the stance of art against natural disasters through visual arts. The study analyzes the works of artists from different periods and various locations. For example, Katsushika Hokusai's“The Great Wave off Kanagawa”symbolizes the impact of the tsunami on people and the power of nature. This study observes how artists integrate the destructive and painful aspects of natural disasters with the simultaneous power and beauty of nature. In conclusion, the reflection of natural disasters in art serves as a significant medium in the context of the human-nature relationship and the accompanying physical and emotional progression. Artists have recorded and expressed these subjects through their works, and this research emphasizes the impact and importance of the reflection of natural disasters in art on people.