Hauntology and the absence aesthetics: An Examination of liminal internet aesthetics
Hontoloji ve namevcudiyet estetiği: Liminal internet estetiği üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 911335
  2. Yazar: SEZEN GÜNCE YÖNDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LUTZ PESCHKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez, pandemi döneminde popüler hale gelen internet estetiği olarak bilinen çevrimiçi olguyu, dreamcore, weirdcore ve nostalgiacore adlı üç alt kategorisine odaklanarak incelemektedir. Bu alt kategoriler, daha geniş bir terim olan 'liminal internet estetiği' kapsamına girmekte olup, genellikle terk edilmiş alışveriş merkezleri, okullar ve evler gibi tanıdık ancak boş mekanlarla, nostaljik ama rahatsız edici bir hisle karakterize edilmektedir. İnternet estetiğinin geniş görsel dünyası içinde, liminal internet estetiği 'insan namevcudiyeti' motifine odaklanan bir görsel dil kullanır. Bu tezin amacı, 'namevcudiyet' ve 'mevcudiyet' motiflerinin yarattığı bu görsel dili, küresel pandemi ve medya ile iç içe geçmiş dünyanın artırdığı toplumsal kaygıların bir yansıması bağlamında incelemektir. Bu analiz için araştırmada, Jacques Derrida tarafından ortaya atılan ve daha sonra kültür teorisyeni Mark Fisher tarafından genişletilen hontoloji kavramından vi yararlanılmış; ayrıca hontoloji'nin iki modu olan ve bu tezde 'namevcudiyet estetiği' kavramı altında kategorize edilen Fisher'ın tuhaf (weird) ve tekinsiz (eerie) kavramlarından faydalanılmıştır. Bunun yanı sıra, tez, çevrimiçi estetik topluluklarında gerçekleştirilen etnografik katılımcı gözlemi ile yakın görsel analizi birleştiren nitel bir metodoloji benimsemektedir. Sonuç olarak, bu araştırma, özellikle pandemi sonrası kültürel manzarayla bağlantılı olarak internet estetiği ve dijital kültüre ilişkin mevcut literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the online phenomenon known as internet aesthetics, which became popular during the pandemic, focusing on its three subcategories: dreamcore, weirdcore, and nostalgiacore. These subcategories fall under the broader term of 'liminal internet aesthetics,' which are characterized by familiar yet empty spaces, such as abandoned malls, schools, and homes, often imbued with a nostalgic yet unsettling feeling. Within the vast visual realm of internet aesthetics, liminal internet aesthetics employ a visual language centered on the motif of 'human absence.' The aim of this thesis is to analyze this visual language created by the motifs of 'absence' and 'presence' as a reflection of societal anxieties heightened by the global pandemic and the media-saturated world. For this analysis, the research draws on the concept of hauntology, introduced by Jacques Derrida and later expanded upon by cultural theorist Mark Fisher, as well as Fisher's iv concepts of the weird and the eerie, two modes of hauntology that are categorized in this thesis under the concept of 'absence aesthetics.' Further, the thesis adopts a qualitative methodology combining close visual analysis with ethnographic participant observation conducted within online aesthetic communities. Ultimately, this research seeks to contribute to the existing literature on internet aesthetics and digital culture, particularly in relation to the post-pandemic cultural landscape.