Üniversite öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeyleri ile siber güvenlik sağlama düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between university students' digital literacy levels and their cyber security provision levels
- Tez No: 911333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde dijital teknolojilerin yaygın kullanımı bir yandan hayatın her alanında bir kolaylık sağlarken bir yandan bazı problemlerin doğmasına sebep olmuştur. Internette çalınan şifreler ve hesaplar, dolandırıcılık gibi haberler her geçen gün daha da artmaktadır. Bu bağlamda bu dijitalleşme sürecinde güvenliği sağlamak, teknolojiyi doğru kullanmak gibi bilgi ve beceriler devreye girmiş ve nitekim dijital okuryazarlık 21. yüzyıl becerilerinden biri olmuştur. Bir başka deyişle, dijital çağ olarak adlandırılan bu dönemde bireylerin dijital okuryazarlık düzeyleri ile siber güvenlik farkındalıkları önemli bir konu haline gelmiştir. Buradan hareketle gerçekleştirilen mevcut çalışma, üniversite öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeyleri ile siber güvenlik sağlama düzeyleri arasındaki ilişkiyi anlamayı amaçlamaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırma örneklemini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Niğde ve çevre illerindeki (Adana, Kayseri, Mersin) devlet üniversitelerinde öğrenim gören 308 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler araştırmaya katılmaya gönüllü öğrencilere uygulanarak toplanmıştır. Veriler; katılımcıların demografik özelliklerini öğrenmek için kişisel bilgi formuyla, Dijital Okuryazarlık Ölçeği ve Kişisel Siber Güvenliği Sağlama Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS programı kullanılarak çözümlenmiş olup; Kruskal-Wallis H testi ve bağımsız örneklem t-Testinden faydalanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the widespread use of digital technologies has led to the emergence of some problems while providing convenience in all areas of life. News such as stolen passwords and accounts on the internet and fraud are increasing day by day. In this context, in this digitalization process, knowledge and skills such as ensuring security and using technology correctly have come into play and digital literacy has become one of the 21st century skills. In other words, in this period called the digital age, individuals' digital literacy levels and cyber security awareness have become an important issue. From this point of view, the current study aims to understand the relationship between university students' digital literacy levels and their level of cyber security. In the study, quantitative research method relational survey design was used. The research sample consists of 308 undergraduate students studying at state universities in Niğde and its neighboring provinces (Adana, Kayseri, Mersin) in the 2023-2024 academic year. The data were collected by applying to students who volunteered to participate in the study. Data were collected through a personal information form to learn the demographic characteristics of the participants, the Digital Literacy Scale and the Personal Cyber Security Ensuring Scale. The collected data were analyzed using SPSS software; Kruskal-Wallis H test and independent sample t-test.