Türkçe öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri, program okuryazarlığı ve öz yeterlik algıları arasındaki ilişki
The Relationship between 21st century skills, program literacy and self-efficacy perceptions of Turkish teacher candidates
  1. Tez No: 911375
  2. Yazar: HELİME KILIÇLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERDEM ÇOCUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Eğitimin nitelikli olabilmesi, milletlerin ve bireylerin başarılı olabilmesi için her geçen gün önem kazandığı tüm eğitim kaynakları ifade etmektedir. Bireyler toplum içerisinde başarılı olabilmek için nitelikli eğitime ihtiyaç duymaktadır. Eğitimin nitelikli olabilmesi ise nitelikli öğretmenlerle gerçekleşir. Bu bağlamda çalışmanın amacı; mesleki süreçlerini 21. yüzyılda geçirecek Türkçe öğretmen adaylarının; 21. yüzyıl becerileri öğretim düzeylerini, program okuryazarlık düzeylerini, Türkçe öğretimi öz yeterlik algılarını saptamak bu yetkinlikler arasındaki ilişkiyi incelemek ve son olarak bu yetkinliklerin çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Bu araştırma; nicel araştırma yöntemlerinden biri olan betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilecektir. Elde edilen bulgular ise uygun veri analiz yöntemlerince incelenerek alan yazındaki diğer çalışmalarla birlikte değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Being a Turkish Teacher Candidate in the 21st Century: 21st Century Skills, Program Literacy and Self-Efficacy Perception: It refers to all educational resources that are gaining importance day by day in order for education to be qualified and for nations and individuals to be successful. Individuals need quality education to be successful in society. Quality education can only be achieved with qualified teachers. In this context, the aim of the study is; Turkish teacher candidates who will spend their professional processes in the 21st century; 21st century To determine the skills teaching levels, program literacy levels, Turkish teaching self-efficacy perceptions, to examine the relationship between these competencies, and finally to reveal whether these competencies differ according to various variables. This research; It will be carried out using the descriptive and relational survey model, which is one of the quantitative research methods. The findings obtained will be examined by appropriate data analysis methods and evaluated together with other studies in the literature.