La comparaison des voyages en Italie de Goethe et de Nietzsche
Goethe ve Nıetzsche'nin İtalya yolculuklarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 911398
  2. Yazar: HAKKI KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JACQUES LE RIDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Ecole pratique des Hautes Etudes
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez, Goethe ve Nietzsche'nin çalışmalarına özel bir vurgu yaparak, İtalya'nın 18. yüzyılın sonundan itibaren Alman felsefesi ve edebiyatındaki varlığını incelemektedir. Goethe'nin 18. yüzyılın sonundaki İtalya Seyahati ve Nietzsche'nin 1872 ve 1889 yılları arasında İtalya'da geçirdiği süre zarfındaki sürekli gezginliği, İtalya'nın ve genel olarak Güney'in Alman kültüründeki özel rolüne işaret etmektedir. Tez, Heimat kavramını ve bu kavramın Goethe ve Nietzsche için taşıdığı özel anlamı sorgularken, aynı zamanda onların Güney'i hem bir seyahat hem de sürgün yeri olarak algılayışlarını irdeliyor. İsviçre'nin transit konumuyla birlikte bu yolculukların psikolojik yönü de sorgulanmaktadır. Araştırma, Goethe ve Nietzsche'nin dönemleri arasında İtalyan tarihindeki dönüşümlere ve İtalya'daki vizyonları aracılığıyla Avrupa fikrine odaklanarak sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Italy's presence in German philosophy and literature since the end of the 18th century, with a special emphasis on Goethe's and Nietzsche's work. Goethe's Italian Voyage at the end of the 18th century and Nietzsche's perpetual errancy during his sojourn in Italy betweeen 1872 and 1889 already hint at the particular role of Italy, and of the South in general, in German culture. The thesis questions the notion of Heimat, and its particular meaning for Goethe and Nietzsche, while at the same time elaborating on their understanding of the South both as a travel destination or an exile place. The psychological aspect of these voyages, together with Switzerland's transit position, are also brought into question. The research concludes with a focus on the transformations in the Italian history between the Goethe's and Nietzsche's periods, as well as on the idea of Europe through their visions in Italy.