Sistemik lupus eritematozus hastalarında kallistatin, TNF-α, VEGF, ıl-6, MDA, katalaz ve sod ilişkisinin incelenmesi
Investişgation of the relationship between kallistatin, TNF-α, VEGF, IL-6, MDA catalase and sod in patients with systemic lupus erythematosus
- Tez No: 911467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Tıp) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sistemik lupus eritematozus (SLE), otoantikor sentezi, immün kompleks birikimi ve proinflamatuar hücrelerin infiltrasyonunu içeren immün sistem aktivasyonu ile karakterize multisistemik tutulumlu otoimmün bir hastalıktır. Mevcut çalışmada amacımız SLE tanısıyla takip edilen hastalarda kallistatin, vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), inflamatuar markırlar (interlökin-6 (IL-6) ve tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α)) ile oksidatif stres parametreleri olan malondialdehit (MDA), katalaz (CAT) ve süperoksit dismutaz (SOD) düzeylerinin araştırılması ve hastalık patogeneziyle olan ilişkisinin ortaya konulmasıdır. Çalışmamıza 20-64 yaş arası 88 birey dahil edildi. Bireylerden; kontrol grubu olarak 28 sağlıklı, SLE tanısı ile takip edilen ve organ tutulumu olmayan 30 SLE hastası, SLE tanısı ile takip edilen ve organ tutulumu olan 30 SLE hastası ile üç grup oluşturuldu. Serum kallistatin, VEGF, TNF-α ve IL-6 düzeyleri ELISA yöntemiyle, serum CAT ve SOD düzeyleri kolorimetrik yöntemle, MDA ise Hammode ve arkadaşlarının modifiye ettiği çift kaynatma esasına dayalı yöntem ile çalışıldı. Veriler IBM SPSS versiyon 22.0 ile analiz edildi. Serum kallistatin, TNF-α, IL-6 ve VEGF düzeylerinin, hasta gruplarında sağlıklı bireylere kıyasla istatiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu belirlenmiştir. Serum SOD ve CAT enzim aktivitesi düzeyleri hasta gruplarında sağlıklı bireylere kıyasla istatiksel olarak anlamlı şekilde azalmış iken, serum MDA düzeyleri anlamlı şekilde artış göstermiştir. Ayrıca serum VEGF ile MDA ve IL-6 arasında pozitif yönde düşük derecede, kallistatin ile pozitif yönde orta derecede, SOD ile negatif yönde düşük derecede, CAT ile negatif yönde düşük orta derecede korelasyon olduğu saptanmıştır. Serum kallistatin ile CAT arasında negatif yönde düşük orta derecede korelasyon görülmüştür. Sistemik lupus eritematozus hastalarında hastalık tahmini için Binary lojistik regresyon analizi yapılmıştır. MDA ve CAT'ın SLE hastalığının tahmini için anlamlı olduğu görüldü. ROC analizinde eğri altında kalan alan SOD için 0.691 ve CAT için 0.932 olarak bulunmuştur. Bu çalışmada SLE hastalarında serum kallistatin düzeyleri literatürde ilk defa çalışılmıştır. SLE patogenezinde kallistatinin inflamasyon ve oksidatif stres ile ilişkili olarak rol oynayabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Systemic lupus erythematosus (SLE) is an autoimmune disease with multisystem involvement, characterized by immune system activation including autoantibody synthesis, immune complex deposition, and infiltration of proinflammatory cells. Our aim in the current study is to investigate the levels of kallistatin, vascular endothelial growth factor (VEGF), inflammatory markers (interleukin-6 (IL-6) and tumor necrosis factor-alfa (TNF-α)) and oxidative stress parameters malondialdehyde (MDA), catalase (CAT) and superoxide dismutase (SOD) in patients followed with a diagnosis of SLE and their relationship with the pathogenesis of the disease. Eighty-eight individuals between the ages of 20 and 64 were included in our study. From individuals;three groups were created with 28 healthy people as the control group, 30 SLE patients who were followed up with a diagnosis of SLE and did not have organ involvement, and 30 SLE patients who were followed up with a diagnosis of SLE and had organ involvement. Serum kallistatin, VEGF, TNF-α and IL-6 levels were studied by ELISA method, serum CAT and SOD levels were studied by colorimetric method, and MDA was studied by the double boiling method modified by Hammode et al. Data were analyzed with IBM SPSS version 22.0. Serum kallistatin, TNF-α, IL-6 and VEGF levels were determined to be statistically significantly higher in patient groups compared to healthy individuals. While serum SOD and CAT enzyme activity levels decreased statistically significantly in patient groups compared to healthy individuals, serum MDA levels increased significantly. Additionally, it was determined that there was a low positive correlation between serum VEGF and MDA and IL-6, a positive correlation with kallistatin, a negative low correlation with SOD, and a low negative correlation with CAT. And also low negative correlation was observed between serum kallistatin and CAT. Binary logistic regression analysis was performed for disease prediction in SLE patients. MDA and CAT were found to be significant for the prediction of SLE disease. In ROC analysis, the area under the curve was found to be 0.691 for SOD and 0.932 for CAT. In this study, serum kallistatin levels in SLE patients were studied for the first time in the literature. It can be said that kallistatin may play a role in the pathogenesis of SLE in relation to inflammation and oxidative stress.