Aile hekimliğinde kapsamlı yaklaşım: Bir ölçek geliştirme çalışması
Comprehensive approach in family medicine: A scale development study
  1. Tez No: 911493
  2. Yazar: OZAN TAYLAN ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada aile hekimliğinde kapsamlı yaklaşım çekirdek yeterliğini değerlendiren geçerli, güvenilir ve kullanılabilir bir ölçek geliştirmek hedeflenmiştir. Akut ve kronik hastalıkların eş zamanlı yönetimi, sağlığın geliştirilmesi ve hastalıkların önlenmesi; tedavi, bakım, rehabilitasyon ve palyasyonun koordinasyonu başlıkları altında madde havuzu oluşturulmuştur. Bu madde havuzu geliştirici grup değerlendirmeleri, uzman görüşleri ve pilot uygulama sonucunda 45 maddeye düşmüş ve son halini almıştır. Online anket yoluyla elde edilen 237 faal aile hekiminin verileri geçerlik ve güvenirlik analizleri için kullanılmıştır. Yapılan faktör ve madde analizleri sonucu 6 madde çıkarılmış 39 maddelik son ölçek formu ile analizler tamamlanmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonunda yedi faktörlü çalışan bir yapı elde edilmiştir. Madde analizleri yapılarak maddelerin kalitesi değerlendirilmiştir. Maddelerin birbirleriyle ve ölçeğin tamamıyla yeterli uyum gösterdiği tespit edilmiştir. Madde ayırt ediciliğinin iyi düzeyde olduğu görülmüştür. Güvenirliği belirlemek için iç tutarlık analizleri yapılmıştır. Tüm ölçek için Cronbach alfa değeri 0,948 olarak bulunmuştur. Bu değer yüksek düzey güvenirliği göstermektedir. Madde çıkarılması halinde Cronbach alfa değişimleri ve testi iki eş yarıya bölme analizleri de ölçeğin güvenirliğini desteklemektedir. Araştırmanın devamı için kalabalık bir örneklem grubuyla ölçeğin son haliyle bir uygulama daha yapılması, bu verilerle ölçeğin geçerlik ve güvenirlik analizlerinin tekrar edilmesi, faktör yapıları ve faktör isimlerinin tekrar değerlendirilmesi, doğrulayıcı faktör analizi ile faktör yapılarının doğrulanması ve mümkünse test- tekrar test güvenirlik analizin yapılması planlanmıştır. Bu çalışmada, geliştirilen ölçeğin geçerliğine ve güvenirliğine kanıt olarak mümkün olduğunca fazla yönteme yer verilmiştir. Bu kanıtların daha fazla uygulama ile arttırılması mümkündür. Ancak mevcut haliyle de aile hekimliğinde kapsamlı yaklaşımın tanımlanması ve değerlendirmesinde bir kaynak ve çekirdek yeterliklerle ilgili bundan sonra yapılacak çalışmalar için bir yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop a valid, reliable and usable scale assessing the core competency of comprehensive approach which is one of the core competencies in family medicine. A pool of items was created under the headings of simultaneous management of acute and chronic diseases; health promotion and disease prevention; coordination of treatment, care, rehabilitation and palliation. This item pool was reduced to 45 items and finalized as a result of development group evaluations, expert opinions and pilot implementation. Data from 237 active family physicians obtained through an online survey were used for validity and reliability analyses. As a result of the factor and item analyses, 6 items were removed and the analyses were completed with the final scale form consisting of 39 items. At the end of the exploratory factor analysis, a working structure with seven factors was obtained. The quality of the items was evaluated through item analysis. It was found that the items showed adequate agreement with each other and with the whole scale. Item discrimination was found to be at a good level. Internal consistency analyses were conducted to determine reliability. Cronbach's alpha value for the whole scale was found to be 0.948. This value indicates a high level of reliability. Cronbach's alpha changes in case of item removal and the analysis of dividing the test into two equal halves also support the reliability of the scale. For the continuation of the research, it is planned to conduct another application with a large sample group, to repeat the validity and reliability analyses of the scale with this data, to re-evaluate the factor structures and factor names, to confirm the factor structures with confirmatory factor analysis and to conduct test-retest reliability analysis if possible. In this study, as many methods as possible were included as evidence for the validity and reliability of the developed scale. It is possible to increase this evidence with more applications. However, in its current form, it can be a resource for defining and evaluating the comprehensive approach in family medicine and a guide for future studies on core competencies.