Sporcu lise öğrencilerinin okul iklimi algıları ile akademik güdülenmeleri arasındaki ilişki
The relationship between athletic high school students' perception of school climate and their academic motivation
- Tez No: 911527
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN HERGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sporcu lise öğrencilerinin akademik başarılarında ve öğrenme süreçlerinde okul iklimi önemli bir rol oynamaktadır. Okul iklimi, öğrencilerin kendilerini fiziksel, sosyal ve duygusal açıdan güvende hissettiği, destekleyici ve motive edici bir öğrenme ortamını ifade eder. Bu bağlamda, olumlu bir okul iklimi, öğrencilerin akademik güdülenmelerini artırarak hedeflerine ulaşmalarına katkı sağlayabilir. Özellikle sporcular, akademik ve sportif hedeflerini dengede tutmak için güçlü bir motivasyona ihtiyaç duyarlar. Bu bağlamda araştırmada sporcu lise öğrencilerinin okul iklimi algıları ile akademik güdülenme düzeyleri arasındaki ilişkinin var olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada,“ilişkisel tarama modeli”tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini 2023-2024 Eğitim-Öğretim döneminde Sakarya ilindeki Anadolu, Fen ve Spor liselerinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Örneklem seçiminde ise uygun örnekleme yöntemi tercih edilmiş ve 389 sporcu lise öğrencisi araştırma örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada kapsamında veriler, Kişisel Bilgi Formu, Okul İklimi Ölçeği, Akademik Güdülenme Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Normal dağılan verilerin analizlerinde; bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans (ANOVA), Pearson korelasyon ve Regresyon tekniği kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde okul iklimi puanlarında sınıf düzeyi, algılanan akademik başarı ve okul sporlarına katılma durumuna göre anlamlı farklılıklar elde edilirken (p.05).
Özet (Çeviri)
School climate plays an important role in the academic success and learning processes of athletic high school students. School climate refers to a supportive and motivating learning environment where students feel physically, socially and emotionally safe. In this context, a positive school climate can contribute to students' achievement of their goals by increasing their academic motivation. Especially athletes need a strong motivation to keep their academic and sportive goals in balance. In this context, the aim of the study was to examine whether there is a relationship between athlete high school students' perceptions of school climate and their academic motivation levels. In the research, 'relational screening model' was preferred. The population of the study consisted of students studying in Anatolian, Science and Sports high schools in Sakarya province in the 2023-2024 academic year. In sample selection, convenient sampling method was preferred and 389 athlete high school students constituted the research sample. Within the scope of the research, data were collected using Personal Information Form, School Climate Scale, Academic Motivation Scale. Independent groups t-test, one-way variance (ANOVA), Pearson correlation and regression techniques were used to analyse the normally distributed data. When the research findings were analysed, while significant differences were obtained in school climate scores according to grade level, perceived academic achievement and participation in school sports (p.05).