Kesintili ve kesintisiz transdermal östrojen yerine koyma tedavilerinin kan lipid lipoprotein ve nitrik oksit düzeylerine etkileri
Effects of continuous and sequential transdermal estrogen replacement theraphy on lipids lipoproteins and nitric oxide levels
- Tez No: 91153
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN M. AYGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
63 ÖZET Çalışmamıza alınan 41 hasta, geliş sırasına göre iki gruba ayrılarak, I. gruba 1-21. Günler 50 u.g TE2, II. gruba ise kesintisiz olarak 50 ug TE2 altı ay uygulandı. İki gruba da her siklusta 12 gün MPA 10 mg dozunda tedaviye eklendi. Tedavi öncesinde ve altıncı ay sonunda kan örnekleri alınarak, FSH, LH, E2, SHBG, lipid, lipoprotein ve NO ölçümleri yapıldı. Her iki grupta da, altıncı ay sonunda, FSH, LH baskılanma oranlan ve E2 artış seviyeleri istatistiksel olarak anlamlıydı. Gruplar arasında ise, kesintisiz tedavi grubunda E2 artışı, kesintili gruba göre daha anlamlı idi(P0.05).64 Altıncı ay sonunda T-K, ÇDDL-K ve TG seviyeleri iki grupta da anlamlı düzeylerde azaldı. Gruplar arasında istatistiksel farklılık gözlenmedi. DDL-K II. grupta altıncı ay sonunda başlangıç değerine göre anlamlı olarak azalırken(P0.05). YDL-K de gözlenen artışlar, grup içinde ve gruplar arasında anlamlı bulunmadı. LPa oranları her iki grupta da azalırken, II. gruptaki azalma I.
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY (Effects of Continuous and Sequential Transdermal Estrogen Replacement Therapy on Lipids Lipoproteins and Nitric Oxide levels) Forty-one patients were assigned into two groups, depending on the chronological order of their enrolment in our study. The first group were given sequential 1-21 days) transdermal E2 50 |u.g, second group were given continuous transdermal E2 50 ug and a daily dose of 10 mg medroxyprogesterone acetate(MPA) was added 12 days in each group for six months. Blood levels of FSH, LH, E2, SHBG, lipids, lipoproteins and NO were determined as a baseline before the start of trial and after six months.66 FSH and LH levels declined significantly(P0.05). The decrease of LDL-C levels reached statistical significance in second group at the sixth month, but there was no change in the first group. There were no significant changes in HDL levels in each group and between two groups at the end of trial. Both treatments reduced LPa levels.