Acil servise KOAH atak ile başvuran hastalarda plazma prokalsitonin, laktat, amino asit ve balgam kültürleri arasındakı ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between plasma procalcitonin, lactate, amino acids and sputum cultures in patients applied to the emergency department with copd attacks
  1. Tez No: 911559
  2. Yazar: DUYGU ARSLANTÜRK KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada KOAH alevlenmeleri ile acil servise başvuran hastalarda plazma prokalsitonin (PCT), laktat, amino asit düzeyleri ve balgam kültürleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Birincil amaç, alevlenmelerin şiddetini belirlemede, tedavi stratejilerine rehberlik etmede ve hasta sonuçlarını tahmin etmede bu biyobelirteçlerin tanısal ve prognostik değerini değerlendirmektir. Bu prospektif çalışmaya KOAH alevlenmesi tanısı almış toplam 30 hasta dahil edildi. Plazma PCT, laktat ve amino asit düzeyleri hastaneye yatışın 1. ve 3. günlerinde ölçüldü ve balgam kültürleri alındı. Bu biyobelirteçler alevlenmelerin şiddeti, enfeksiyonların varlığı ve hasta sonuçları (sağkalım ve ex hasta grubu) dahil olmak üzere klinik parametrelerle korelasyon halinde analiz edildi. Gruplar arasındaki farklılıkları karşılaştırmak ve ölçülen biyobelirteçlerin klinik faydasını değerlendirmek için istatistiksel analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between plasma procalcitonin (PCT), lactate, amino acid levels, and sputum cultures in patients admitted to the emergency department with COPD exacerbations. The primary goal was to assess the diagnostic and prognostic value of these biomarkers in determining the severity of exacerbations, guiding treatment strategies, and predicting patient outcomes. A total of 30 patients diagnosed with COPD exacerbation were enrolled in this prospective study. Plasma PCT, lactate, and amino acid levels were measured on the 1st and 3rd days of hospitalization, and sputum cultures were obtained. These biomarkers were analyzed in correlation with clinical parameters, including the severity of exacerbations, the presence of infections, and patient outcomes (survival vs. ex-patient group). Statistical analysis was performed to compare the differences between groups and to assess the clinical utility of the measured biomarkers.