Bilim ve sanat merkezinde görev yapan Türkçe öğretmenlerinin dijital yeterliliklerinin incelenmesi
Investigation of digital competencies of Turkish teachers at the science and art center for gifted students
- Tez No: 911571
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ BEŞİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, Bilim ve Sanat Merkezlerinde çalışan Türkçe öğretmenlerinin dijital yeterliliklerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama araştırması kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de Bilim ve Sanat Merkezi'nde görev yapan 81 ilden 208 Türkçe öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Eğitimciler için Dijital Yeterlilik Ölçeği (Toker vd., 2021) kullanılmıştır. Veriler SPSS26.0 ile analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen verilere göre Bilim ve Sanat Merkezi'nde çalışan Türkçe öğretmenlerinin Eğitimciler için Dijital Yeterlilik Ölçeği puanlarına göre Lider düzeyinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcı Türkçe öğretmenlerin dijital yeterlilik seviyelerinde cinsiyet, yaş ve BİLSEM'de çalışma süresi açısından anlamlı bir fark gözlenmediği sonucuna ulaşılmıştır. Eğitim düzeyi doktora ve yüksek lisans seviyesinde, dijital beceri eğitimi almış, ders içeriklerinde dijital kaynaklara yer veren, diğer öğretmenlerle fikirlerini paylaşan katılımcı Türkçe öğretmenlerinin dijital yeterlilik ölçek toplam puanları yüksek bulunmuştur. Türkçe öğretmenlerinin ders içeriklerinde web 2.0 araçları içerisinde en çok Canva aracını kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır. BİLSEM'de görev yapan Türkçe öğretmenleri derslerinde dijital kaynakları yoğunlukla öğrencinin ilgi ve dikkatini çekmek amacıyla kullanmaktadır. Türkçe öğretmenlerinin dijital yeterlilik düzeylerinin yüksek olmasının öğrencilerin dijital yeterliliklerine de olumlu yansıdığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular, dijital kaynakların etkili kullanımının öğrencilerin dijital yeterliliklerine olumlu katkı sunduğunu göstermektedir. Bu kapsamda, öğretmenlerin dijital yeterliliklerini geliştirmek için stratejik eğitim programlarının tasarlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the digital competencies of Turkish teachers working in Science and Art Centres. In the research, survey research, one of the quantitative research methods, was used. The sample of the research consists of 208 Turkish teachers from 81 provinces working at the Science and Art Centre in Turkey. Digital Competence Scale for Educators (Toker et al., 2021) was used as the data collection tool. Data was analysed with SPSS26.0. According to the data obtained within the scope of the study, it was concluded that the Turkish teachers working at the Science and Art Centres were at the Leader level according to the scores of the Digital Competence Scale for Educators. It was concluded that there was no significant difference in the digital proficiency levels of the participating Turkish teachers in terms of gender, age and working time at BİLSEM. The digital proficiency scale total scores of the participating Turkish teachers who had a doctorate or master's level of education, received digital skills training, included digital resources in their course content, and shared their ideas with other teachers were found to be high. It was concluded that Turkish teachers use Canva the most among web 2.0 tools in their course content. Turkish teachers working at BİLSEM use digital resources intensively in their lessons to attract the interest and attention of the students. It has been concluded that the high digital competence levels of Turkish teachers have a positive impact on the digital competence of their students. The findings indicate that the effective use of digital resources positively contributes to students' digital competence. In this context, it is recommended to design strategic training programs to enhance teachers' digital competencies.