The power of narrative in Erdoğan's speeches: Syrian immigrants and the construction of collective identity
Erdoğan'ın konuşmalarında anlatının gücü: Suriyeli göçmenler ve kolektif kimlik inşası
- Tez No: 911584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA KUŞKU SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011-2014 yılları arasında Suriye İç Savaşı sonrasında Türkiye'ye artan Suriyeli göçmen nüfusu ile ilgili olarak oluşturduğu siyasi anlatıyı incelemektedir. Ani göç akışı, Türkiye'yi dünyada en fazla mülteci barındıran ülke haline getirmiştir. Buna rağmen, dönemin Başbakanı Erdoğan, değişken ve çok katmanlı bir Suriyeli göçmen anlatısı kurmuştur. Sonraki dönemdeki seçim başarıları da göz önüne alındığında, Erdoğan'ın anlatısının, başlangıç aşamasındaki“mülteci krizi”ile ilgili artan endişelere rağmen, bu başarılarda önemli bir paya sahip olduğu varsayılmaktadır. Varsayımla uyumlu olarak, bu araştırma Erdoğan'ın Suriyeli göçmenler anlatısının arkasındaki ana temaları ve meta-anlatıları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Tez, esas olarak iki argüman öne sürmektedir. Birincisi, Erdoğan'ın Suriyeli göçmenlere yönelik AK Parti'nin“açık kapı politikasını”meşrulaştırmada kullandığı, dini ve ahlaki temalara ve meta-anlatılara dayanan bir kolektif kimlik ya da“biz”inşa ettiğini savunmaktadır. İkincisi, anlatının başlangıçtaki başarısına rağmen, özellikle Erdoğan'ın uluslararası siyasi aktörleri hedef alan konuşmalarında, anlatıdaki bazı ana unsurların zamanla değiştiğini öne sürmektedir. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Girişten sonra, ikinci bölüm teorik çerçeve ve araştırma sürecini etkileyen veya ilham veren literatürle ilgilidir. Tezde kullanılan metodolojik yaklaşım ve araştırma materyalleri üçüncü bölümde tartışılmaktadır. Dördüncü bölüm, Türkiye'deki göç tarihine odaklanmakta ve Erdoğan'ın Suriyeli göçmenler anlatısının analizine zemin sağlamak amacıyla mülteciler ve göçmenlerle ilgili bazı temel kavramları tanıtmaktadır. Beşinci bölüm bulgulara ve gözlemlere ayrılmıştır ve çalışma sonuçlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the political narrative constructed by Recep Tayyip Erdoğan between 2011 and 2014 concerning the increasing Syrian immigrant population in Turkey after the Syrian Civil War. The sudden immigration flow has made Turkey the country hosting the highest number of refugees in the world. Nonetheless, Erdoğan, the Prime Minister of that period, developed a multi-layered Syrian immigrant narrative. Despite the rising concerns about the“refugee crisis,”Erdoğan maintained his power through popular elections and somehow managed to construct an embracing narrative toward Syrian immigrants. In line with this analysis, this thesis study aims to reveal the main themes and meta-narratives behind Erdoğan's Syrian immigrants narrative. The thesis mainly suggests two arguments. First, it argues that Erdoğan has constructed a collective identity of the self, or“us,”that leans on highly religious and virtuous themes and meta-narratives, which is utilized in the legitimization of the AK Party's“open-door policy”toward Syrian immigrants. Second, the thesis argues that despite the initial success of the narrative, some of the main elements in the narrative have changed over time, especially in the speeches made by Erdoğan targeting international political actors. The study consists of six chapters. After the introduction, the second part deals with the theoretical framework and literature that has inspired or affected the research process. Narrative analysis as the methodological approach taken and the research materials used in the thesis are discussed in the third chapter. The fourth chapter focuses on the history of migration in Turkey and introduces some basic concepts concerning refugees and immigrants in Turkey to provide a ground for the analysis of Erdoğan's Syrian immigrants narrative. The fifth chapter is dedicated to findings and observations, and the study is then concluded.