Sürdürülebilir ambalaj tasarımları
Sustainable packaging designs
  1. Tez No: 911599
  2. Yazar: GİZEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sürdürülebilir olmak; bireyler, topluluklar ve bir bütün olarak gezegen üzerinde derin etkisi olan etik, çevresel, sosyal ve ekonomik hususları kapsadığı için çeşitli nedenlerden dolayı hayati öneme sahiptir. Sürdürülebilir malzeme kullanmanın temel amacı, çeşitli endüstrilerde ve uygulamalarda malzemelerin üretimi, kullanımı ve imhasıyla ilişkili olumsuz çevresel, sosyal ve ekonomik etkileri en aza indirmektir. Sürdürülebilir malzemeleri çeşitli uygulamalarda kullanmanın sorunu veya dezavantajları, öncelikle geleneksel, genellikle daha az çevre dostu malzemelerden sürdürülebilir alternatiflere geçiş sırasında ortaya çıkabilecek zorluklar, sınırlamalar etrafında dönmektedir. Ambalaj alanında sürdürülebilirlik giderek daha fazla dikkat çekiyor, ancak uluslararası düzeyde 'sürdürülebilir ambalajın tam olarak neyi kapsadığı konusunda net bir anlayış bulunmuyor. Bu çalışmada ambalaj sektöründe sürdürülebilirlik kavramını vurgularken, yenilikçi malzemeler ve üretim teknikleri ile atıkların azaltılması, enerji verimliliğinin artırılması ve geri dönüştürülebilirliğin sağlanması gibi önemli konuları ele alınacaktır. Bu bağlamda, bu tezin amacı, sürdürülebilir ambalaj tasarımı alanında farkındalık yaratmak ve bu alandaki en iyi uygulamaları paylaşarak hem üreticilerin hem de tüketicilerin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına katkı sağlamak olarak belirlenmiştir. Sürdürülebilir ambalajın tasarlanmasında öncelikle sürdürülebilirliğin tanımlanması ve anlamlanması önem taşımaktadır. Sürdürülebilirliği anlayış şeklinin tasarım aşamasında büyük bir payı bulunmaktadır. Sürdürülebilirliği yalnızca çevresel açıdan ele almak yanıltıcı olabileceği gibi, yalnızca bir bileşeni ele almak diğer bileşenlere olumsuz etki doğurabilmektedir. Bu sebeple bu çalışma aynı zamanda sürdürülebilirliği anlamaya ve ele alınış biçimini değerlendirmeye odaklanmıştır. Aynı zamanda sürdürülebilir ambalaj tasarımının yalnızca çevresel bir zorunluluk değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal faydalar sağlayan bir fırsat olduğunu göstermektedir. Tüketici görüşlerine dayalı analizler, sürdürülebilir ambalajlara yönelik farkındalığın artırılması ve bu tasarımların daha geniş kitleler tarafından benimsenmesi için önemli bir veri kaynağı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Being sustainable; It is vital for a variety of reasons as it encompasses ethical, environmental, social and economic considerations that have a profound impact on individuals, communities and the planet as a whole. The main goal of using sustainable materials is to minimize the negative environmental, social and economic impacts associated with the production, use and disposal of materials in various industries and applications. The problem or disadvantages of using sustainable materials in various applications revolve primarily around the difficulties, limitations that can arise when switching from traditional, often less environmentally friendly materials to sustainable alternatives. Sustainability in the field of packaging is attracting increasing attention, but internationally there is a lack of a clear understanding of what exactly 'sustainable packaging' entails. While this study emphasizes the concept of sustainability in the packaging industry, important issues such as reducing waste, increasing energy efficiency and ensuring recyclability with innovative materials and production techniques will be discussed. In this context, the aim of this declaration is to raise awareness in the field of sustainable packaging design and to contribute to both manufacturers and consumers achieving their sustainability goals by sharing the best practices in this field. In designing sustainable packaging, it is important to first define and understand sustainability. The understanding of sustainability has a large share in the design phase. Addressing sustainability only from an environmental perspective may be misleading, and addressing only one component may have a negative impact on other components. For this reason, the main purpose of this study is to understand sustainability and evaluate the way it is handled. It also shows that sustainable packaging design is not only an environmental imperative, but also an opportunity that provides economic and social benefits. Analyzes based on consumer opinions provide an important data source for increasing awareness of sustainable packaging and the adoption of these designs by wider audiences.