Huzursuz bacak sendromu'nda periferik kan gen ekspresyon düzeylerinin araştırılması
Investigation of peripheral blood gene expression levels in restless leg syndrome
- Tez No: 911601
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Huzursuz bacak sendromu (HBS), genellikle dizesteziye cevap olarak, bacakları hareket ettirme dürtüsüyle karakterize edilen kronik ve ilerleme gösteren nörolojik sensorimotor bozukluktur. Huzursuz bacak sendromundaki başlıca patofizyolojik mekanizmalar genetik yatkınlık, beyin demir eksikliği ve dopaminerjik bozukluk olarak bilinmektedir. HBS'nin genetik temeli ve etopatogenezi hala belirsiz olmasına rağmen, bazı genetik varyantlar ve polimorfizmler tanımlanmıştır. HBS riskinin artmasıyla ilişkilendirilen yeni aday genleri ve/veya potansiyel biyobelirteçlerin tanımlanması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda çalışmamıza 23 HBS hastası, 30 Parkinson (PH) hastası ve 27 sağlıklı gönüllü alındı. Periferik kan hücrelerinde gen ekspresyon seviyelerinin belirlenmesi için Agilent Human 8X60K Oligo Mikroarray kullanıldı. Farklı ifade edilen genlerin (FİEG) fonksiyonel açıklaması için gen ontolojisi (GO) analizi kullanıldı. Seçilen FİEG'lerin serum seviyeleri doğrulama için ELISA ile ölçülmüştür. Çalışma sonucunda, HBS hastaları sağlıklı kontrollere kıyasla 30 düşük düzeyde farklı ifade edilmiş gen (FİEG) göstermiştir. GO analizinde apoptoz yürütme fazının negatif düzenlemesinde rol alan, sırasıyla humanin-like 10 ve 3 proteinlerini kodlayan MTRNR2L10 ve MTRNR2L3 adlı iki gen vurgulanmıştır. Bu proteinlerin seviyeleri, nörodejenerasyon ile ilişkilendirilen CSF-1 seviyesiyle birlikte HBS hastalarında azalmıştır. Bulgular, HBS'de birkaç nöroprotektif genin düşük düzeyde ifade edildiğini ve bunun da uyku verimliliğinin azalmasıyla ilişkili nöronal ölüme yatkınlık sağlayabileceğini göstermiştir. Mikroarray sonuçları HBS ve PH olguları arasında farklılık göstererek farklı patogenetik mekanizmaların varlığına işaret etmiştir. Demir, dopamin mekanizması ve kan oksijenlenmesinde rolü olan CSF-1'in HBS patofizyolojisinde yer aldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Restless legs syndrome (RLS) is a chronic and progressive neurological sensorimotor disorder characterized by the urge to move the legs, in response to dysesthesia. The main pathophysiological mechanisms in RLS are genetic predisposition, brain iron deficiency and dopaminergic dysfunction. Although the genetic basis and etiopathogenesis of RLS are still unclear, some genetic variants and polymorphisms have been identified. We aimed to identify novel candidate genes and/or potential biomarkers associated with increased risk of RLS. Accordingly, 23 RLS patients, 30 Parkinson's patients and 27 healthy controls were included in our study. Agilent Human 8X60K Oligo Microarray was used to identify gene expression levels in peripheral blood cells. Gene ontology (GO) analysis was used for functional annotation of differentially expressed genes (FİEGs). Serum levels of selected FİEGs were measured by ELISA for validation. As a result of this study, RLS patients showed 30 downregulated FİEGs compared to healthy controls. GO analysis highlighted two genes, MTRNR2L10 and MTRNR2L3, encoding humanin-like 10 and 3 proteins, respectively, involved in the negative regulation of the apoptosis execution phase. The levels of these proteins were decreased in RLS patients along with the level of CSF-1, which is associated with neuroFİEGeneration. The findings showed that several neuroprotective genes are downregulated in RLS, which may predispose to neuronal death associated with reduced sleep efficiency. Microarray results differed between RLS and PD patients, suggesting the existence of diverse pathogenetic mechanisms. CSF-1, which is involved in iron, dopamine metabolism, and blood oxygenation, appears to partake in RLS pathophysiology.