Missed abortus tanısı alan gebeler ile aynı hafta aralığındaki sağlıklı gebeliklerde inflamatuar belirteçlerin karşılaştırılması
Comparison of inflammatory markers in pregnant women with missed abortion and healthy pregnancies at the same week interval
  1. Tez No: 911602
  2. Yazar: SEYRAN COŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMMÜGÜLSÜM ESENKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı hematolojik inflamatuar belirteçleri (NLO: Nötrofil-lenfosit oranı, PLO: Trombosit-lenfosit oranı, SII: Sistemik İmmün İnflamatuar İndex) ile missed abortusların arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi ve missed abortusları öngörmedeki rollerinin araştırılmasıdır Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektiktif kesitsel bir çalışması olup, Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine, Kadın acil servisine başvuran missed abortus tanısı alan 18-40 ya arasındaki gebeler ile aynı haftalarda sağlıklı gebeliği tespit edilen (daha sonraki takiplerinde 20 haftadan sonra da gebelikleri sağlıklı devam ettiği teyit edilen) gebeler üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya 150 missed abortus tanısı alan ve 150 sağlıklı gebe dahil edilmiştir. Grupların sosyodemografik verileri ve tam kan sayımı sonuçları hastane dosyaları ve bilgisayar kayıt sistemleri taranarak elde edildi. Tekrarlayan gebelik kaybı olanlar, çoğul gebeliği olanlar, kronik bir hastalığı olanlar (Diabetius mellitus, hipertansiyon, romatalojik hastalıklar,hipertroidi ,hipotroidi v.b), sigara ve alkol alanlar, kronik ilaç kullanımı olanlar, kalıtsal trombofilisi olanlar, anhidroaminoz missed gebeler çalışma dışı tutulmuştur. Bulgular: Gruplar demografik özellikleri açısından homojendi (p>0,05). Sayısal ve tanıtıcı bilgilerin iki grup arasında anlamlı olarak farklılaşmadığı bulundu (p>0.05). Missed abortus grubunda NLO değerinin kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğunu gösterdi (p0,05). Missed grubunun lenfosit değerinin ortalaması kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu (t=-2.099, p0,05). PLO ve SII ise 12 hafta üstü grupta daha yüksek olmasına karşın, bu parametreler arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship between haematological inflammatory markers and missed abortions and to investigate their role in predicting missed abortions. Materials and Methods:Our study is a retrospective cross-sectional study and was conducted on pregnant women between the ages of 18-40 years who were diagnosed with missed abortion who were admitted to Konya City Hospital Gynecology and Obstetrics outpatient clinic and Women's Emergency Department and pregnant women with healthy pregnancies in the same weeks (confirmed to have healthy pregnancies after 20 weeks in subsequent follow-ups). The study included 150 pregnant women with missed abortion and 150 healthy pregnant women. Sociodemographic data and complete blood count results of the groups were obtained by scanning hospital files and computerized record systems. Pregnant women with recurrent pregnancy loss, multiple pregnancies, chronic diseases (diabetes mellitus, hypertension, rheumatologic diseases, hypertroidism, hypothyroidism, etc.), smokers and alcoholics, chronic drug users, hereditary thrombophilia, anhydroaminosis missed pregnancies were excluded from the study. Results: The groups were homogeneous in terms of demographic characteristics (p>0.05). Numerical and descriptive information did not differ significantly between the two groups (p>0.05). It was shown that NLO value was significantly higher in the missed abortion group compared to the control group (p0.05). The mean lymphocyte value of the Missed group was higher than the control group (t=-2.099, p0.05). Although PLO and SII were higher in the group over 12 weeks, there was no statistically significant difference between these parameters (p>0.05).