Akut iskemik inme ile başvuran hastalarda serum kompleman C1q seviyelerinin incelenmesi ve prognoza etkisinin araştırılması
Serum complement C1q levels in patients presenting with acute ischemic stroke and their effect on prognosis
  1. Tez No: 911603
  2. Yazar: ONUR YENİDÜNYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: İskemik inme sonrası oluşan inflamasyon, doku hasarının şiddetini artıran başlıca mekanizmalardan biridir. Kompleman kaskadı, inflamatuar süreci başlatmada ve düzenlemede kritik rol oynar ve C1q, kompleman sisteminin klasik yolunun ilk bileşeni olarak bilinir. Çalışmamızda iskemik inme ve kompleman sisteminin ilişkisini inceleyerek, iskemik hasarın altında yatan inflamatuar süreçlerde C1q'nun rolünü saptamak amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmaya inme semptomlarının başlangıcından itibaren ilk 24 saat içinde başvuran, trombolitik ve/veya trombektomi tedavisi almamış 92 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik, laboratuvar, radyolojik ve klinik verileri kaydedildi. Başvuruda, birinci ve üçüncü aydaki muayene bulgularına göre mRS ve NIHSS skorları kaydedildi. Elde edilen verilerle C1q seviyeleri arasındaki ilişki incelenerek prognozu belirlemede C1q nun rolü araştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza 34 kadın 58 erkek alındı. Yaş ortalaması 60,78 ± 13,56 idi. En sık görülen risk faktörleri HT, HL, DM idi. C1q düzeyleri ile yaş arasında pozitif korelasyon saptandı, (r 0.227), (p 0.029). Ekokardiyografide ejeksiyon fraksiyonu azalmış hastalarda, enjeksiyon fraksiyonu korunmuş hastalara kıyasla daha yüksek C1q seviyeleri tespit edildi (p=0,024). C1q düzeyleri ile başvuru mRS skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif korelasyon saptandı (r 0.369, p 0.05) Sonuç: Çalışmamız iskemik inmenin fizyopatolojisinde, özellikle erken dönemde inme şiddetinin belirlenmesinde kompleman sisteminin önemli bir rol üstlendiğini göstermiştir. Ayrıca ileri yaşta ve kalp yetmezliği olan hastalarda erken dönemde C1q seviyesi inmenin şiddetine işaret edebileceği, ancak uzun dönem prognoz belirlemede etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
AIM: Inflammation after ischemic stroke is one of the main mechanisms that increase the severity of tissue damage. The complement cascade plays a critical role in initiating and regulating the inflammatory process. C1q is known as the first component of the classical pathway of the complement system. In our study, we aimed to determine the role of C1q in the inflammatory processes underlying ischemic stroke. METHODS: The study included 92 patients who presented within the first 24 hours of the onset of stroke symptoms and did not receive thrombolytic and/or thrombectomy treatment. Demographic, laboratory, radiological and clinical data of the patients were recorded. To determine stroke severity at the presentation and prognosis in the first and third months, neurological examinations of the patients were performed and mRS and NIHSS scores were recorded. The relationship between the obtained data and C1q levels was examined. RESULTS: Our study included 34 women and 58 men. The mean age was 60.78 ± 13.56. The most common risk factors were HT, HL, and DM. A positive correlation was found between C1q levels and age (r 0.227, p 0.029). Also, higher C1q levels were found in patients with reduced ejection fraction on echocardiography compared to patients with preserved ejection fraction (p=0.024). A statistically significant positive correlation was found between C1q levels and admission mRS scores (r 0.369, p 0.05) CONCLUSION: Our study has shown that the complement system plays an important role in the pathophysiology of ischemic stroke, especially in determining the severity of stroke in the early stages. In addition, it has been observed that C1q levels in patients with advanced age and heart failure may indicate the severity of stroke, but it has no effect in determining long-term prognosis.