Ankilozan spondilit hastalarının takibinde sistemik immün inflamasyon indeksinin kullanılabilirliği
Availability of systemic immune inflammation index in the follow-up of patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 773441
  2. Yazar: ABDURRAHMAN AYKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN TURGUTALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Romatoloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Rheumatology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Ankilozan Spondilit (AS), genellikle 45 yaşından önce kronik sırt ağrısı olarak ortaya çıkan, omurganın inflamatuar bir artritidir. Bu çalışmada anti-tümör nekroz faktör alfa (TNF-α) ilaç tedavisi alan AS hastalarında Sistemik İmmun Yanit İndeksi (Sİİ) değerinin hastalığın tanı sürecine katkısı ve tedavi takibinde kullanılabilirliğini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmaya Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Romatoloji Polikliniğinde takipli, 01.01.2011 - 31.12.2021 tarihleri arasında AS tanısı olan ve anti-TNF ilaç tedavisi alan 45 hasta ve 45 sağlıklı grup olmak üzere toplam 90 hasta dahil edildi. Hasta ve sağlıklı bireylerin yaş, cinsiyet, demografik verileri, hemogram (nötrofil, lenfosit, trombosit), Sedimantasyon (ESH), C-Rekatif protein (CRP) gibi inflamasyon belirteçleri ile hastalık aktivite düzeyleri Bath Ankilozan Spondilit Aktivite İndeksi (BASDAI) ile retrospektif olarak taranarak kayıt edildi. Hastaların anti-TNF ilaç tedavisi altındaki başlangıç (0.ay), 3.ay ve 6. aylarında bakılan Sİİ ölçümleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Ankylosing Spondylitis (AS) is an inflammatory arthritis of the spine that usually presents as chronic back pain before the age of 45.In this study, we aimed to investigate the contribution of the Systemic Immune Response Index (SII) value to the diagnosis process of the disease and its usability in the follow-up of treatment in AS patients receiving anti-tumor necrosis factor alpha (TNF-α) drug therapy. Methods: A total of 90 patients, 45 patients with AS who were diagnosed between 01.01.2011 and 31.12.2021 and were followed up in Mersin University Medical Faculty Hospital Internal Medicine Rheumatology Outpatient Clinic, and 45 healthy subjects were included in the study. Age, gender, demographic data of patients and healthy individuals, inflammation markers such as hemogram (neutrophil, lymphocyte, thrombocyte), sedimentation (ESR), C-Reactive protein (CRP), and disease activity levels were scanned, evaluated, and recorded retrospectively with the Bath Ankylosing Spondylitis Activity Index (BASDAI). SII measurements of the patients at baseline (0 months), 3 months, and 6 months under anti-TNF drug therapy were evaluated.