Exam preparation anxiety in Turkey: a longitudinal study on '2010 Level Determination Exam'
Türkiye?de sınava hazırlanma kaygısı: '2010 Seviye Belirleme Sınavı? üzerine boylamsal araştırma'
  1. Tez No: 271183
  2. Yazar: CAN GEZGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. FALİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Türkiye'de altıncı, yedinci ve sekizinci sınıf öğrencileri istedikleri liseye girebilmek için eğitim yılı sonunda Seviye Belirleme Sınavı (SBS) adı verilen bir sınava girerler. Ancak SBS'ye hazırlanma stresli bir süreçtir ve daha önceki araştırmalar öğrencilerin sınava hazırlanma kaygılarının, hazırlanma süreci boyunca değiştiğini göstermektedir (Özerman, 2007; Rafferty, 1997).Bu çalışmanın amaçları Türkiye'deki altıncı, yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinin sınava hazırlanma kaygılarındaki değişimi araştırmak ve ?kişisel? (yaş, cinsiyet, hazırlanma şekli, sosyo-ekonomik düzey ve sürekli kaygı), ?değerlendirme? (sınava verilen önem ve başarı beklentisi) ve ?genelleştirme sonucu? (önceki sınav sonuçları) değişkenlerinin sınava hazırlanma kaygısı üzerindeki etkilerini incelemektir.Araştırmaya altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflardan toplam 168 öğrenci katılmıştır. Sonuçlara göre öğrencilerin sosyo-ekonomik durumlarının, sınava verdikleri önemi ve başarı beklentilerini etkilediği görülmüştür. Bunun yanı sıra, sınav yaklaştıkça sınava hazırlanma kaygısının düştüğü gözlemlenmiştir. Katılımcıların cinsiyetlerinin, sosyo-ekonomik düzeylerinin, sürekli kaygılarının ve önceki sınav sonuçlarının; sınava hazırlanma kaygılarındaki düşüşü açıkladığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkey, eighth, seventh and sixth graders took Seviye Belirleme Sınavı (SBS), ?Level Determination Exam? in order to continue their education in competent high schools. The preparation period of SBS is stressful and previous studies showed that during the preparation period anxiety levels of students change (Özerman, 2007; Rafferty, 1997).The present study investigated the change in preparation anxiety levels of Turkish sixth, seventh and eighth graders and effects of ?personal? (age, gender, preparation style, socio-economic status (SES) and trait anxiety), ?appraisal? (level of importance attributed to the exam and achievement expectancy) and ?adaptation outcome? (previous exam scores) variables on the change in levels of preparation anxiety. Mentioned variables are considered as key elements for transactional models of test anxiety (Zeidner, 1998).One hundred and sixty eight, sixth to eighth grade Turkish students participated and results showed that SES of the participants affected the levels of importance attributed to the exam and achievement expectancy. Moreover, participants? preparation anxiety decreased as the exam approached. Variables such as gender, SES, trait anxiety and previous exam scores had significant effects on the change in levels of preparation anxiety.