Development of green wave control strategy for optimal energy consumption in electric vehicles
Elektrikli araçlarda optimal enerji tüketimi için yeşil dalga kontrol stratejisi geliştirilmesi
- Tez No: 911678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE MERCAN, DOÇ. DR. MEHMET SELÇUK ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Mechatronics Engineering, Automotive Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Elektrikli araçlar, geleneksel içten yanmalı motorlu araçlara sürdürülebilir bir alternatif olarak giderek daha popüler hale geliyor. Ancak, elektrikli araçların çevresel etkilerini azaltma ve enerji tüketimini düşürme potansiyelini tam olarak gerçekleştirebilmek için verimli kontrol stratejileri gereklidir. Bu çalışma, elektrikli araçlar için model öngörülü kontrol kullanarak yeşil dalga kontrolünün uygulanmasını ve enerji tüketim modellemesini sinir ağlarıyla birleştiren bir yaklaşımı araştırmaktadır. Strateji üç bileşenden oluşmaktadır: bir yakıt tüketim modeli, bir güç aktarma organı modeli ve bir optimizasyon algoritması. Bu bileşenler, enerji kullanımını en aza indirirken istenen performans seviyelerini koruyan optimal bir araç kontrol planı oluşturmak için birlikte çalışır. Yeşil dalga kontrol stratejisi, aracın hızını belirli bir hız aralığında değiştirerek enerji tasarruflu bir operasyon sağlamak amacıyla öngörülen yol bilgilerini kullanır. Sonuçlar, yeşil dalga kontrol stratejisinin önemli yakıt tasarruflarına yol açabileceğini, böylece elektrikli araçları daha da sürdürülebilir ve maliyet etkin hale getirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Electric vehicles are becoming increasingly popular as a sustainable alternative to traditional combustion engine vehicles. However, to fully realize the potential of EVs in reducing environmental impact and energy consumption, efficient control strategies are essential. This study explores the application of green wave control using model predictive control for electric vehicles, coupled with energy consumption modeling using neural networks. The strategy consists of three components: a fuel consumption model, a powertrain model, and an optimization algorithm. These components work together to generate an optimal vehicle control plan that minimizes energy usage while maintaining desired performance levels. The green wave control strategy utilizes anticipated roadway information to vary the vehicle's speed within a preset speed window, ensuring an energy-saving operation. The results show that the green wave control strategy can lead to significant fuel savings, making electric vehicles even more sustainable and cost-effective.