Donmuş embriyo transferi yapılan polikistik over sendromu (PKOS) olgularında serum androjen seviyelerinin gebelik sonuçlarına etkisi
The effect of serum androgen levels on pregnancy outcomes in polycystic ovary syndrome (PCOS) patients undergoing frozen embryo transfer
  1. Tez No: 911848
  2. Yazar: MUSTAFA ANIL TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEK DOĞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmada, polikistik over sendromu tanısı olan ve infertilite nedeniyle donmuş embriyo transferi yapılan hastalarda serum androjen düzeylerinin klinik gebelik oranlarına etkisini araştırma amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran, dahil etme ve dışlama kriterlerini karşılayan hastaların verileri kullanılarak yapılmıştır. Hastalar transfer sonrası klinik gebelik sağlanan hastalar (n=57) ve sağlanamayan (n=43) hastalar olarak gruplandırılmıştır. Veriler T-test, Mann-Whitney U testi ve Ki-kare testi ile analiz edilmiştir. Sonuçların anlamlılığı için p değeri 0,05). Serum androjen seviyelerinin sınır değer üzerinde olması da klinik gebelik oranları açısından anlamlı bir fark yaratmamıştır (p>0,05). ST ve DHEA-S seviyeleri yükseldikçe yeterli endometrial kalınlık sağlamak için daha uzun süre östrojen preparatı kullanımı gerekmektedir fakat bu durum istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (ST için p=0,134, DHEA-S için p=0,619). Toplanan yumurta sayısı (p=0,048), MII oosit sayısı (p=0,002), dondurulan blastosist aşamasındaki embriyo sayısı (p=0,013) ve blastosist transferi (p=0,027) gruplar arasında anlamlı derecede farklıdır ve klinik gebelik oranlarıyla doğru orantılıdır. Serum AMH seviyesi gruplar arasında faklı saptanmazken (p=0,252), 6 ng/mL ve üzerindeki serum AMH düzeyi artmış klinik gebelik oranları ile ilişkili bulunmuştur (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to investigate the effect of serum androgen levels on clinical pregnancy rates in patients diagnosed with polycystic ovary syndrome and who underwent frozen embryo transfer due to infertility. Material and Methods: The study was conducted using the data of patients who applied to Kocaeli University Faculty of Medicine Training and Research Hospital and met the inclusion and exclusion criteria. The patients were grouped as patients who achieved clinical pregnancy after transfer (n=57) and patients who did not achieve (n=43). The data were analyzed by T-test, Mann-Whitney U test and Chi-square test. A p value of 0.05). Serum androgen levels above the cut-off value did not create a significant difference in terms of clinical pregnancy rates (p>0.05). As ST and DHEA-S levels increase, longer periods of estrogen use are required to ensure adequate endometrial thickness, but this was not found to be statistically significant (p=0.134 for ST, p=0.619 for DHEA-S). The number of eggs collected (p=0.048), the number of MII oocytes (p=0.002), the number of frozen blastocyst stage embryos (p=0.013) and blastocyst transfer (p=0.027) were significantly different between the groups and were directly proportional to the clinical pregnancy rates. While serum AMH levels were not different between the groups (p=0.252), serum AMH levels of 6 ng/mL and above were associated with increased clinical pregnancy rates (p=0.002).