Hareket bozuklukları polikliniğimizde takip edilen parkinson hastalarının demografik ve klinik verilerinin incelenmesi
Demographic and clinical data of parkinson's patients followed up in our movement disorders outpatient clinic
- Tez No: 911887
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ERTUĞRUL İNAN, PROF. DR. TUĞBA TUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Nöroloji, Nöroşirürji, Family Medicine, Neurology, Neurosurgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hareket Bozuklukları Poikliniği'nde takip edilmekte olan Parkinson hastalarının demografik ve klinik bulguları incelenmiştir. Çalışmamızda hastalığın ortalama başlangıç yaşı 62.9 ±9.2, ortalama hastalık süresi 4.6±4.4 yıl olarak saptandı. Takip ettiğimiz hastaların %55.6'sı erkekti. Hastaların meslek gruplarına göre dağılımlarını incelediğimizde %44.4 ile ilk sırada yer alan ev hanımlarını, %16.4 ile memur, %15.8 ile serbest meslek ve %14.6 ile de çiftçiler izliyordu. Sigara kullanım oranı %7, kafa travması öyküsü olan hasta oranı ise %6.4 idi. Hastaların %12.3'ünde aillede PH öyküsü mevcuttu. İlk başvurudaki en sık yakınma tremordu (%83.6). Hastaların takiplerinde ilk semptomlarına eklenen başlıca belirtiler hareketlerde yavaşlama (%54.4), uyuşma (%33.9), yürüme bozukluğu (%21.1), tremor %19.3 ve düşme (%15.2) olarak bulundu. Hastaların UPDRS başlangıç skoru ortalaması 32.6±24.5, son kontroldeki UPDRS skoru ortalaması ise 32.5±23.6 idi, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Yaş artıkça UPDRS başlangıç skoru artıyordu. Kafa travması öyküsü olan hastaların başlangıç UPDRS skorları da anlamlı olarak yüksekti. Kontrol değerlendirmelerinde Hoehn-Yahr skalasına göre hastaların %32.2'i Evre I. %48.5'i Evre II, %11.1'i Evre III, %7'si Evre IV ve %1.2'si de Evre 5 ile uyumlu idi. Hastaların büyük bir bölümü (%41.59), antiparkinsoniyen tedavi olarak levodopa ve dopamin agonisti kombinasyonu kullanmaktaydı. Levodopa tedavisi almakta olan hastaların %43.9'unda motor komplikasyon geliştiği saptandı. Motor komplikasyonlar, hastaların %66.7'sinde 5 yıldan sonra ortaya çıkmıştı ve motor komplikasyonların geliştiği hastalarda, UPDRS skorları ve H-Y evresi gelişmeyenlere göre anlamlı olarak yüksekti. Çalışmaya alınan hastaların %17'si entakapon kullanmaktaydı. Bu hastaların %44.8'inde motor fluktuasyon ve komplikasyonlarda azalma olduğu, %27.5'inin de kullanmakta olduğu levodopa dozunun azaltıldığı tespit edildi. En sık rastlanan otonomik şikayetler ise konstipasyon (%38.6), salya artışı (%29.8), terleme (%14) ve ortostatik hipotansiyon (%10.5) olarak saptandı. Ayrıca hastaların %67.8'inde kognitif bozukluk, %31'inde depresif bulgular, %41.7'sinde uyku problemleri ve %20.5'inde psikotik belirtiler mevcuttu. Depresif ve psikotik belirtileri olan hastalarda UPDRS skorları anlamlı olarak yüksekti. Çalışmada elde edilen demografik ve klinik bulgular literatür eşliğinde tartışılmıştır. Bulgularımız literatürle uyumlu olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, demographic and clinical findings of patients with Parkinson's disease who were being followed up in the Movement Disorders Clinic of the Ministry of Health Ankara Training and Research Hospital were analyzed. In our study, the mean age at onset was 62.9±9.2 years and the mean duration of the disease was 4.6±4.4 years. Of the patients we followed, 55.6% were male. When we analyzed the distribution of patients according to occupational groups, housewives ranked first with 44.4%, followed by civil servants with 16.4%, self-employed with 15.8% and farmers with 14.6%. The rate of smoking was 7% and the rate of patients with a history of head trauma was 6.4%. A family history of PH was present in 12.3% of the patients. The most common complaint at initial presentation was tremor (83.6%). The main symptoms added to the initial symptoms during follow-up were slowed movements (54.4%), numbness (33.9%), gait disturbance (21.1%), tremor (19.3%) and falls (15.2%). The mean UPDRS baseline score was 32.6±24.5 and the mean UPDRS score at the last follow-up visit was 32.5±23.6, with no statistically significant difference between the two groups. UPDRS baseline score increased with increasing age. Patients with a history of head trauma also had significantly higher baseline UPDRS scores. According to the Hoehn-Yahr scale, 32.2% of the patients were in Stage I, 48.5% in Stage II, 11.1% in Stage III, 7% in Stage IV and 1.2% in Stage 5. The majority of patients (41.59%) were receiving a combination of levodopa and dopamine agonist as antiparkinsonian therapy. Motor complications developed in 43.9% of patients receiving levodopa treatment. Motor complications occurred after 5 years in 66.7% of patients, and UPDRS scores and H-Y stage were significantly higher in patients with motor complications than in those without. Seventeen percent of the patients included in the study were on entacapone. In 44.8% of these patients, motor fluctuations and complications decreased, and in 27.5%, the levodopa dose was reduced. The most common autonomic complaints were constipation (38.6%), increased salivation (29.8%), sweating (14%) and orthostatic hypotension (10.5%). In addition, 67.8% of the patients had cognitive impairment, 31% had depressive symptoms, 41.7% had sleep problems and 20.5% had psychotic symptoms. UPDRS scores were significantly higher in patients with depressive and psychotic symptoms. The demographic and clinical findings of the study were discussed in the light of the literature. Our findings were found to be consistent with the literature.