Hr-human Papilloma Virüs (HPV) pozitifliği olan hastalarda HPV persistansının vajinal mikrobiyota ile ilişkisi
Relationship between HPV persistence and vaginal microbiota in patients with Hr-human Papilloma Virus (HPV) positivity
- Tez No: 912013
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu tıpta uzmanlık tez çalışması Human Papilloma Virüs (HPV) (-) negatif ve HPV (+) pozitif olan kadınlarda vajinal mikrobiyotanın (VM) HPV'yi persiste etmesinde herhangi bir rolünün olup olmadığını araştırmayı amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif bir kohort araştırması olan bu tez çalışması, 15 Mart 2024 -15 Ağustos 2024 tarihleri arasında yapılmış olup, Hr-HPV infeksiyonu olan ve bir yıl sonraki kontrollerinde de Hr-HPV negatif olan (n=49) ve Hr-HPV pozitif olan (n=49) toplam 98 kadın araştırmaya dahil edilmiştir. Katılımcılardan alınan vajinal sürüntü örneklerinin kültürlerde başta Lactobacillus türleri olmak üzere üreme sonuçları değerlendirilmiş ve gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular: Gruplar arasında yaşı, vücut kitle indeksi (VKİ), gebelik, doğum, düşük, dış gebelik ve küretaj sayısı, eğitim durumu, ekonomik düzey, yaşadığı yer, meslek, doğum şekli, sistemik herhangi bir hastalık olup olmadığı, ailede kronik bir hastalık varlığı, sigara kullanımı, alkol kullanımı, ilaç alışkanlığı gibi sosyodemografik veriler, kontrasepsiyon yöntemi, partner sayısı ve ilk menstruasyon yaş açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0,05). HPV negatif ve pozitif ve HPV 16 ve/veya 18 pozitifliği ile diğer yüksek risk HPV pozitifliği olan kadınlar arasında kadınlar arasında Community State Type (CST) 1, CST 2, CST 3, CST 4, CST 5, kategorize edilemeyen ve diğer laktobasillerin varlığı ve HPV negatif ve HPV pozitif kadınların cins düzeyinde VM'nin karşılaştırılması açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05). Tek ve multiple HPV pozitifliği olan kadınlar arasında CST 1 [0 (%0) vs 3(%11,5)], CST 2 [0 (%0) vs 0 (%0)], CST 3 [11 (%47,8) vs 4 (%15,4)], CST 4 [8 (%34,8) vs 8 (%30,8)], CST 5 [0 (%0) vs 4(%15,4)], kategorize edilemeyen [4 (%17,4) vs 3 (%11,5)] ve diğer laktobasillerin [0 (%0) vs 4 (%15,4)] varlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p=0,002). Sonuç: Bu çalışma vajinal mikrobiyotanın Hr-HPV pozitifliği olan hastalarda HPV persistansı üzerine herhangi bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Bu konunun açıklığa kavuşturulması için daha fazla sayıda katılımcı içeren prospektif kohort çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This thesis aims to investigate whether vaginal microbiota (VM) has any role in the persistence of Human Papilloma Virus (HPV) in women who are HPV (-) negative and HPV (+) positive. Materials and Methods: This prospective cohort study was conducted between March 15, 2024, and August 15, 2024, and included a total of 98 women: 49 with Hr-HPV infection who were Hr-HPV negative at one-year follow-up and 49 who were Hr-HPV positive. Vaginal swab samples collected from participants were cultured, and the reproductive results, particularly regarding Lactobacillus species, were evaluated and compared between groups. Results: No statistically significant differences were found between the groups in terms of age, body mass index (BMI), pregnancy history, childbirth, miscarriages, ectopic pregnancy, curettage counts, education level, economic status, place of residence, occupation, mode of delivery, presence of any systemic diseases, family history of chronic illnesses, smoking status, alcohol consumption, medication habits, contraceptive methods, number of partners, and age at first menstruation (p>0.05). There was no statistically significant difference in the presence of Community State Types (CST) 1, CST 2, CST 3, CST 4, CST 5, uncategorized types, and other lactobacilli between HPV negative and positive women (p>0.05). However, statistically significant differences were observed among women with single and multiple HPV positivity: CST 1 [0 (%0) vs 3 (%11.5)], CST 2 [0 (%0) vs 0 (%0)], CST 3 [11 (%47.8) vs 4 (%15.4)], CST 4 [8 (%34.8) vs 8 (%30.8)], CST 5 [0 (%0) vs 4 (%15.4)], uncategorized [4 (%17.4) vs 3 (%11.5)], and other lactobacilli [0 (%0) vs 4 (%15.4)] (p=0.002). Conclusion: This study indicates that vaginal microbiota does not have an effect on HPV persistence in patients with Hr-HPV positivity. Further prospective cohort studies with larger sample sizes are needed to clarify this issue.