Osmanlı İstanbul'unda ekmekçiler, fırıncılar ve değirmenciler (19. yüzyılın ilk yarısı)
Bread makers, bakers and millers in the Ottoman Empire (First half of 19th century)
  1. Tez No: 912042
  2. Yazar: FARUK KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA AKSU KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
19. yüzyılın ilk yarında Osmanlı Devleti'nin başkenti İstanbul'daki fırın ve değirmenlerin konu alındığı bu tez çalışmasında, öncelikle fırın ve değirmenler türlerine, mekânsal konumlarına ve iş hacimlerine göre sınıflandırılarak detaylı bir analiz yapılmıştır. Bunun yanı sıra, bu işletmelerde çalışanların meslek dağılımları, etnik kökenleri ve memleketlerine ilişkin veriler de değerlendirilmiş ve dönemin Osmanlı başkentindeki fırıncı ve değirmenci esnafının iş gücü yapısını ortaya koyan bir tablo çıkarılmıştır. Tez çalışmasında, Osmanlı Arşivi'nde yer alan Nüfus Defterleri (Nfs.d.) fonuna ait 31 nüfus defteri serisi (NFS.d 96, 95, 205, 328, 269, 330, 203, 204, 267, 327, 202, 270, 200, 266, 325, 265, 268, 326, 201, 329, 419, 455, 456, 508, 542, 509, 540, 506, 541, 461, 507, 539) temel kaynak olarak kullanılmış ve bu defterlerin transkripsiyonu yapılarak fırıncı ve değirmenci esnafına dair veriler ortaya konulmuştur. Bu veriler kullanılarak, dönemin Osmanlı başkentindeki fırın ve değirmen ağı, burâlârda çalışanların meslek gruplarına göre dağılımları, etnik çeşitliliği ve memleketleri incelenerek yapı analiz edilmiştir. Tez çalışması, 19. yüzyıl Osmanlı İstanbul'undaki fırın ve değirmenler ile burâlârda çalışanların sosyo-ekonomik profillerini ortaya koyarak, dönemin toplumsal ve ekonomik dinamiklerine dair panoramik bir manzarasını sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, which focuses on the bakeries and mills in Istanbul, the capital of the Ottoman Empire, in the first half of the 19th century, a detailed analysis was made by first classifying the bakeries and mills according to their types, spatial locations and business volumes. In addition, data on the occupational distribution, ethnic origins and hometowns of the employees working in these enterprises were evaluated, and a picture was drawn that reveals the labor force structure of the bakers and millers in the Ottoman capital of the period. In this thesis, 31 series of population books belonging to the Nüfus registers (Nfs.d.) found in the Ottoman Archives (NFS. d 96, 95, 205, 328, 269, 330, 203, 204, 267, 327, 202, 270, 200, 266, 325, 265, 268, 326, 201, 329, 419, 455, 456, 508, 542, 509, 540, 506, 541, 461, 507, 539) were taken as the main source and the data on the baker and miller trades were revealed by transcribing these books. Using this data, the network of bakeries and mills in the Ottoman capital of the period, the distribution of workers by occupational groups, their ethnic diversity and hometowns, and the structure that emerged were analyzed. The thesis presents a panoramic view of the social and economic dynamics of the period by revealing the socio-economic profiles of the bakeries and mills in 19th century Ottoman Istanbul and their employees.