A comparative analysis of various 3D mesh optimization algorithms for assessing effectiveness on sustaining virtual visual illusion
Çeşitli 3B örgü optimizasyon algoritmalarının yanılsama algılamasına etkilerinin analiz edilerek kıyaslanması
- Tez No: 912086
- Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE TUĞBA TOKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Modelleme ve Simülasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
3B modelleme, mimarlık, mühendislik ve sanal gerçeklik gibi alanlarda önemli bir yere sahiptir, ancak yüksek çözünürlüklü 3B modeller genellikle önemli miktarda veri ve hesaplama kaynağı gerektirir. Bu sorunun çözümünde, ağ örgü basitleştirme algoritmaları, görsel ve yapısal sadakati korurken model karmaşıklığını azaltarak etkili bir çözüm sunar. Bu çalışmada, üç farklı ağ sadeleştirme algoritmasının karşılaştırmalı bir analizi yapılması ve bu algoritmaların, McGurk etkisi olarak adlandırılan derin bir işitsel-görsel yanılsamayı koruyarak görsel bütünlüğü ne kadar etkin bir şekilde muhafaza ettiğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. McGurk etkisi öznel bir olgu olduğundan, karşılaştırmayı gerçekleştirmek adına veri toplamak üzere gönüllü bir kullanıcı çalışması yürütülmüştür. Bu çalışma kapsamında, 42 kişi katılım sağlamış, bunlardan 29'u ön testi geçmiş ve analiz için kullanılabilir veri sağlamıştır. Katılımcılara, dudak senkronizasyonlu animasyonlar için kullanılan bir kafa modelinin farklı basitleştirilmiş varyasyonlarını içeren bir dizi video sorusu sunulmuş ve ne algıladıklarını tanımlamaları istenmiştir. Bu kafa modeli, karşılaştırılan ağ örgü sadeleştirme algoritmaları kullanılarak farklı yüzey azaltma seviyelerinde basitleştirilmiştir. Bulgular, farklı ağ sadeleştirme algoritmalarının McGurk etkisini sürdürme yeteneklerinde, heceye bağlı olarak önemli farklılıklar gösterebileceğini ortaya koymuştur. Çalışmanın sonuçları, McGurk etkisiyle çalışan model tasarımcıları için değerli bilgiler sunmakta ve bu tür algoritmaların McGurk etkisi araştırmalarında 3B modellerde nasıl kullanılabileceğine dair gelecekteki çalışmalara rehberlik etmektedir.
Özet (Çeviri)
3D modeling is essential in fields like architecture, engineering, and virtual reality, but high-resolution 3D models often demand significant data and computational resources. Mesh simplification algorithms address this issue by reducing model complexity while maintaining visual and structural fidelity. In this study, it is aimed to make a comparative analysis of three mesh simplification algorithms to evaluate how effectively these algorithms perform while still preserving high visual fidelity, specifically by maintaining a profound auditory-visual illusion, referred to as McGurk effect. Since the McGurk effect is a subjective phenomenon, a voluntary user study was conducted to gather data to make the comparison. In the scope of this study, the user study was conducted with 42 participants, of whom 29 passed the preliminary test and contributed usable data for the analysis. Participants were presented with a series of video questions featuring different simplified variations of a head model used for lip-sync animation, and asked to identify what they perceived. This head model was simplified at different levels of vertex reduction using the compared mesh simplification algorithms. The findings showed that different mesh simplification algorithms can exhibit significant variations in their ability to sustain the McGurk effect, depending on the syllable. The findings also provide valuable insights for model designers working with the McGurk effect and offer guidance for future research utilizing mesh simplification algorithms in 3D models for McGurk effect studies.