Yetişkin bireylerde kültürel sermaye ve algılanan sosyal desteğin yaşlılık ve yaşlanmaya yönelik tutumlarla ilişkisinin incelenmesi
Investigating the relationship between cultural capital and perceived social support and attitudes towards old age and aging in adult individuals
- Tez No: 912092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada kültürel sermaye ve algılanan sosyal desteğin yaşlılık ve yaşlanmaya ilişkin tutumlarla ilişkisinin incelenmesi ve bu değişkenlerin çeşitli sosyodemografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de yaşayan 18-65 yaş aralığında 192 kadın, 125 erkek olmak üzere toplam 317 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Kültürel Sermaye Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Yaşlılık ve Yaşlanmaya İlişkin Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 25.0 programından yararlanılmıştır. İstatistiksel analiz için Spearman Korelasyon analizi, Kolmogorov-Smirnov testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi, Dunn Z testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda araştırma değişkenleri arasında ilişkilerin olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırma değişkenlerinin sosyodemografik değişkenler ile anlamlı farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir. Algılanan sosyal destek ölçeği toplam puanı ile kültürel sermaye ve yaşlılık ve yaşlanmaya yönelik tutum ölçekleri toplam puanları arasında negatif yönlü zayıf düzeyde; kültürel sermaye ölçeği toplam puanı ile yaşlılık ve yaşlanmaya ilişkin tutum ölçeği toplam puanları arasında pozitif yönde zayıf düzeyde istatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulunmaktadır. Elde edilen bulgular literatür eşliğinde tartışılarak gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between cultural capital and perceived social support and attitudes towards old age and aging, and to determine whether these variables differ significantly according to various sociodemographic variables. The sample of the research consists of a total of 317 participants, 192 women and 125 men, aged 18-65, living in Turkey. Within the scope of the research, the Demographic Information Form, Cultural Capital Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale and Attitude Scale towards Old Age and Aging were applied to the participants. BM SPSS Statistics 25.0 program was used to analyze the data obtained as a result of the research. Spearman Correlation analysis, Kolmogorov-Smirnov test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, Dunn Z test were used for statistical analysis. As a result of the analyses, it was observed that there were relationships between the research variables. Additionally, it was observed that the research variables showed significant differences with sociodemographic variables. There is a weak negative correlation between the total score of the perceived social support scale and the total scores of the cultural capital and old age and attitude towards aging scales; There is a weak positive, statistically significant correlation between the total score of the cultural capital scale and the total scores of the attitude scale towards old age and aging. The findings were discussed in the light of the literature and suggestions were made for future studies.