Gestion d'une classe hétérogène dans l'enseignement des immigrants adultes en France, en Turquie et en Allemagne: Comparaison de la pédagogie différenciée et de la pédagogie « générale »
Fransa, Türkiye ve Almanya'da yetişkin göçmenlerin eğitiminde heterojen sınıf yönetimi: Farklılaştırılmış pedagoji ve 'genel' pedagoji karşılaştırması
- Tez No: 912136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NICOLE BIAGIOLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Nice Sophia Antipolis
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bugün hala öğrencilerin öğrenme sürecini kolaylaştıran bir pedagoji arayışındayız. Ancak, bu sorun insan boyutunu içerdiği ve her birimizin bireysel olarak (cinsiyetimiz, öğrenme tarzımız, davranışlarımız) veya sosyal olarak (kültürümüz, kökenimiz, dilimiz) birbirinden farklı olduğu için hala boşluklar bulunmaktadır. Bu nedenle, bu tez, heterojen sınıflarda öğrenme sürecinde etkinlik yaratabilecek bir pedagojinin araştırılmasına dayanmaktadır. Bu, OFII'de yapılan bir stajın ardından uygulanmıştır. Yapılan gözlemler ve katılımlar bizi şu soruyu sormaya yöneltti:“Farklılaştırılmış pedagojinin uygulanması, heterojen bir grupta öğrenmeyi kolaylaştırır mı?”Bu nedenle, oldukça heterojen bir sınıfta, eğitmenler tarafından kullanılan iki pedagojiyi (“genel pedagoji”ve farklılaştırılmış pedagoji), gözlemleyerek, bu iki pedagojinin güçlü ve zayıf yönleri konusunda okuyucuyu aydınlatmaya çalıştık. Son olarak, eğitmenlere ve göçmenlere yönelik hazırlanan iki anketi analiz ederek düşüncelerimizi somutlaştırdık.
Özet (Çeviri)
Today, we are still looking for a pedagogy that facilitates the learning process of learners. Nevertheless, there are still gaps by reason of this question is about human beings and because of we are all different individually from each other (our gender, our way of acquiring, our behaviour) or socially (our culture, our origin, our language). Therefore, this thesis is based on the research of a pedagogy that can create efficiency in learning in heterogeneous classes. It was implemented after an internship at OFII. The observations and interventions allowed us to ask ourselves the following question:“Does applying differentiated pedagogy facilitate learning in a heterogeneous group?”Due to this reason, by observing the two pedagogies used (“general”pedagogy and differentiated pedagogy), in highly heterogeneous classes, by the trainers, we tried to clarify to the reader the strong and weak points of these two pedagogies. Finally, we concretized our reflections by analysing two questionnaires prepared for trainers and immigrants.