Different perspectives of black and white women playwrights on feminism in the postcolonial era: a comparative analysis of Cloud 9 by Caryl Churchill and A Raisin in The Sun by Lorraine Hansberry
Siyahi ve beyaz kadın oyun yazarların sömürgecilik sonrası dönemde feminizme farklı bakış açıları: Caryl Churchil'in Cloud 9 ve Lorraine Hansberry'nin A Raisin in The Sun adlı eserlerinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 912144
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FATİH PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Toplumsal cinsiyet eşitliği, Feminizmin temel ilkelerinden biridir, ancak aynı veya benzer sorunlara sunulan çözümler farklı sosyo-politik alanlardan geldiği için, bunun nasıl sağlanacağı ortak görüş eksikliğinden muzdariptir. Sömürgecilik yükünün ağır olduğu üçüncü dünya ülkelerinde önerilen çözümler doğal olarak Batı'dakilerden farklıdır. Ancak feminizm, bir yandan kadınları küresel olarak birleştirme eğilimindeyken, diğer yandan Batılı olmayan ve beyaz olmayan gibi ayrıcalıksız kadınların seslerini hiçe sayıyor. Bu taraflılığı odak noktası alarak bu tez, Caryl Churchill'in Bulut 9 ve Lorraine Hansberry'nin Güneşte Kuru Üzüm oyunlarındaki kadın karakterlerin karşılaştığı sorunları ve çözüm önerilerini incelemektedir. İki oyunun yazarları farklı milletlerden ve toplumlardan olduğu için feminizme farklı yaklaşımları var ve bu çelişkiler de feminist teori içinde dünyanın dört bir yanında kadınların karşılaştığı benzer sorunlara karşı anlaşmazlıklar yaratıyor. Bu bağlamda oyunlarda kadın sorunlarının yansımaları ve yazarın feminizme bakışı farklılık göstermektedir. İki oyun postkolonyal feminist teoriler doğrultusunda detaylı bir şekilde incelenerek bu bakış açısı farklılıklarının ortaya konulması amaçlanmaktadır. Her iki oyundaki kadın karakterlerin farklı amaç ve isteklerinin olması, sorunun farklı açılardan incelendiğini bize göstermektedir. İki oyun ışığında bu tez, kadınların sorunlarını kısmi yaklaşımlarla ele almanın kadınların ortak sorunlarını çözmede yetersiz kaldığını öne sürmektedir. Bu sonuç, Batılı olmayan ülkelerdeki kadınların sorunlarını önemsizleştirmeden çözüm ararken, siyah feminizm ve kesişimsel feminizm gibi etnik olarak özgül veya çok kültürlü feminizm biçimlerinin gerekliliğini savunan düşünceyle paralellik göstermektedir. Donna Haraway ve Sandra Harding tarafından tartışıldığı gibi, feminizmde nesnellik tartışmasına da katkıda bulunur. Bu tür devam eden tartışmalar, feminizm teorisi kapsamındaki ortak sorunları çözmek için daha fazla işbirlikçi çalışmaya duyulan ihtiyacı ortaya koyuyor. Bu çalışma, Bulut 9 ve Güneşte Kuru Üzüm'deki kadın karakterlere yansıdığı şekliyle iki yazarın meselelere yaklaşımını inceleyerek, kadınların sorunlarına bağlam temelli (kültüre veya ülkeye özgü) çözümler üretmenin gerekli olduğu fikrini savunmaktadır. problemler.
Özet (Çeviri)
Gender equality is one of the main tenets of Feminism but how to achieve it suffers from a lack of unified views since the solutions offered to same or similar problems come from varying socio-political spheres. The proposed solutions in the third world countries with the heavy baggage of colonialism are naturally different from those in the West. However, feminism tends to unify women globally, on one hand, while it disregards the voices of the unprivileged women, such as non-Western and non-white, on the other. Taking this partiality as its focal point, this thesis examines the problems confronted and solutions proposed by women characters in Cloud 9 by Caryl Churchill and A Raisin in the Sun by Lorraine Hansberry. Since the authors of the two plays are from different nationalities and societies, they have differing approaches to feminism, which contradictions, in turn, create disagreements within the feminist theory towards similar problems that women face around the world. In this context, reflections of women's problems and the author's look on feminism in the plays vary. It is aimed to reveal these perspectival differences by examining the two plays in accordance with the postcolonial feminist theories in detail. The women characters in both plays have different aims and wishes, which shows us that the problem is examined from different angles. In the light of the two plays, this thesis speculates that addressing women's problems in partial approaches is insufficient in solving their common problems. This conclusion is in parallel with the idea claiming the necessity of ethnically specific or multicultural forms of feminism, such as black feminism and intersectional feminism, while attempting solutions, without downgrading the problems of women from the non-Western countries. It also contributes to the discussion about objectivity in feminism, as discussed by Donna Haraway and Sandra Harding. Such ongoing discussions reveal the need for further collaborative work on solving common problems under the theory of feminism. By examining the two authors' approaches to issues as they were reflected in the women characters in Cloud 9 and A Raisin in the Sun, this study defends the idea that it is necessary to produce context-based (culture or country specific) solutions to women's problems.