De-ritis oranının varfarinin terapötik etkinlik dozunu öngörmede kullanılabilen bir marker olması
De-ritisratio may serve as a predictive markerfordeterminingthetherapeuticefficacydose of warfarin
  1. Tez No: 912218
  2. Yazar: OSMAN ONUR KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş: Varfarin, kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde önemli bir antikoagülan ilaçtır ve dar bir terapötik aralığa sahiptir. Tedavinin etkinliği, ilaç-ilaç ve ilaç-gıda etkileşimleri gibi birçok faktörden etkilenir. INR (International Normalized Ratio) değerleri, varfarin dozunun terapötik aralıkta olup olmadığını belirlemek için düzenli olarak takip edilmelidir. Bu çalışmada, De-Ritis oranının varfarinin terapötik doz aralığını öngörmedeki rolü araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma, Eylül 2023-Eylül 2024 tarihleri arasında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirildi. Çalışmaya 357 hasta dahil edildi ve INR değerlerine göre üç gruba ayrıldı: Grup 1 (INR 3.5). Hastaların demografik verileri, eşlik eden hastalıkları ve kan parametreleri kaydedildi. De-Ritis oranı ve INR arasındaki ilişki ROC eğrisi ve korelasyon analizleriyle değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ) gibi temel özellikler açısından anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
De-Ritis Ratio May Serve As A Predictive Marker For Determining The Therapeutic Efficacy Dose Of Warfarin Introduction: Warfarin is an important anticoagulant drug used to treat cardiovascular diseases and has a narrow therapeutic range. The effectiveness of the treatment is influenced by various factors, including drug-drug and drug-food interactions. INR (International Normalized Ratio) values are regularly monitored to determine whether the warfarin dosage is within the therapeutic range. This study investigates the role of the De-Ritis ratio in predicting the therapeutic range of warfarin. Materials and Methods: This retrospective study was conducted at Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between September 2023 and September 2024. A total of 357 patients were included and divided into three groups based on their INR values: Group 1 (INR 3.5). Demographic data, comorbidities, and blood parameters of the patients were recorded. The relationship between the De-Ritis ratio and INR was evaluated using ROC curve and correlation analyses. Results: No significant differences were observed among the groups in terms of basic characteristics such as age, gender, and body mass index (BMI).