Kulak burun boğaz hastalıkları polikliniğine başvuran erişkin hastaların poliklinik başvuru sebeplerinin ve birinci basamakta yönetilebilirliğinin incelenmesi
Evaluation of the manageability of patients visiting the ear, nose, and throat outpatient clinic in primary care
- Tez No: 912219
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ABDÜLKADİR AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bir eğitim ve araştırma hastanesinin kulak burun boğaz hastalıkları polikliniğine başvuran hastaların başvuru nedenlerini, aile hekimine başvuru geçmişlerini, başvuru sebeplerinin birinci basamakta yönetilebilirliğini ve birinci basamak sağlık hizmetlerinin poliklinik yükü üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu çalışma, sağlık sistemindeki hizmet akışını iyileştirme ve poliklinik üzerindeki yükü azaltma stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız, Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran 18 yaş ve üzeri 500 hasta ile gerçekleştirilen tek merkezli, tanımlayıcı tipte kesitsel bir araştırmadır. Araştırma, 1 Temmuz 2024 ile 1 Aralık 2024 tarihleri arasında yüz yüze görüşerek 37 soruluk anketle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the reasons for patients' visits to the Ear, Nose, and Throat (ENT) outpatient clinic of an education and research hospital, their previous visits to family physicians, the manageability of these reasons in primary care, and the impact of primary care services on the outpatient clinic load. The study aims to contribute to the development of strategies for improving service flow within the healthcare system and reducing the burden on the outpatient clinic. MATERIALS AND METHODS: This study is a single-center, descriptive cross-sectional research conducted with 500 patients aged 18 and over who presented to the ENT outpatient clinic of Sakarya Education and Research Hospital. Data were collected between July 1, 2024, and December 1, 2024, through face-to-face interviews using a 37-item questionnaire.