Mükerrer sezaryenlerde eski insizyon hattınıneksize edilerek ve eksize edilmeden prolen ilesüture edilen hastaların insizyon hattınıniyileşmesinin karşılaştırılması vekozmetik sonuçların değerlendirilmesi
Comparison of the healing of the incision lines of patients whose old incision line was sutured with prolene without excision in repeated cesarean sections and evaluation of cosmetic results
- Tez No: 912243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Günümüzde sezaryen sayısı gün geçtikçe artmakta bu artış hastaların artan kozmetik kaygılarını da beraberinde getirmektedir. Çalışmadan beklenen amacımız mükerrer sezaryenlerde yara yeri enfeksiyonunu azaltarak, kozmetik iyileşmeden daha iyi sonuç almaya çalışmaktır. Bu çalışmada daha önce sezaryen öyküsü olan gebelerin sezaryen sırasında insizyon hattının eksize edilerek sütüre edilenlerle; eksize edilmeden sütüre edilenlerin 10. gün insizyon hattının iyileşmesinin karşılaştırılarak (ayrışma, yüzeyel cerrahi alan enfeksiyonu, seroma, hematom varlığı değerlendirildi) postop 2. ayda ise hasta gözlemci değerlendirme ölçeği olan Vancouver Scar Scale kullanarak kozmetik iyileşmeyi değerlendirirdik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif bir çalışmadır. Katılımcılar, 20 Eylül 2024 ile 20 Aralık 2024 tarihleri arası Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine sezaryen olmak için başvurmuş ve daha önce sezaryen öyküsü olan gebelerden oluşmaktadır. Çalışmamızdaki katılımcılar kontrol ve gönüllü olarak 2 grup halinde değerlendirildi. Hastalar postop 10. gün Lohusa polikliniğinde insizyon hattındaki iyileşme için; postop 2. ayda ise hasta ve gözlemci değerlendirme ölçeği Vancouver Scar Scale ile kozmetik açıdan değerlendirilmek üzere polikliniğe başvurdu. Olgulara ait demografik veriler, komorbidite, vki (vücut kitle indeksi) hasta yatışındaki anamnezi ile hastane işletim sistemine işlendi. Kontroller sırasındaki gözlemler sisteme aktarıldı. Çalışmamızda kontrol grubu olarak; rutin yapılan eski insizyonun çıkarılmadan sütüre edilen insizyon hatları ve gönüllü grup olarak; eski insizyon hattının çıkarılarak sütüre edilen hastalardan oluşturuldu. Çalışmamızda elde edilen verilerin analizinde SPSS 27.0 programı kullanılmıştır. Bulgular: Revizyon olan ve olmayan gruplar arasında hastaların yaşı, boy, kilo, VKI, sigara kullanım oranı arasında anlamlı (p>0.05) farklılık gösterilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Today, the number of cesarean sections is steadily increasing, which brings along growing cosmetic concerns among patients. The aim of our study is to reduce wound site infections in repeat cesarean sections and achieve better outcomes in cosmetic healing. In this study, we compared the healing of the incision site on the 10th postoperative day (evaluating dehiscence, superficial surgical site infection, seroma, and hematoma presence) between pregnant women with a history of cesarean section whose incision line was excised and sutured versus those whose incision line was sutured without excision. Additionally, cosmetic healing was assessed in the second postoperative month using the Vancouver Scar Scale, a patient-observer evaluation tool. Materials and Methods: This prospective study was conducted at Başakşehir Çam and Sakura City Hospital's Obstetrics and Gynecology Clinic between September 20, 2024, and December 20, 2024. Participants were pregnant women with a history of cesarean delivery who presented for a repeat cesarean delivery. The participants were divided into two groups: control and voluntary. On the 10th postoperative day, patients attended the postpartum outpatient clinic to evaluate incision site healing. On the 2nd postoperative month, cosmetic outcomes were assessed using the VSS. Demographic data, comorbidities, body mass index (BMI), and patient history were recorded in the hospital information system during admission. Observations during follow-up visits were also documented. The control group consisted of patients whose incision lines were sutured without excision, while the voluntary group included those whose incision lines were excised and sutured. Data were analyzed using the SPSS 27.0 software program. Results: There were no significant differences (p>0.05) between the revision and non-revision groups in terms of age, height, weight, BMI, or smoking rates.