Erken postnatal yaşlarda dehidratasyon tanısıyla yatırılan term yenidoğanların postnatal 1. ayında sadece anne sütü ile beslenme oranları
Rates of exclusive breast milk feeding in the 1st postnatal month of term newborns admitted with the diagnosis of dehydration in the early postnatal ages
  1. Tez No: 912251
  2. Yazar: FATMA MİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ALTUNCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada, erken postnatal yaşlarda patolojik tartı kaybı ve/veya dehidratasyon tanısıyla hastaneye yatırılan term bebeklerin, postnatal 1. ayında tek başına emzirilme/anne sütü (AS) ile beslenme oranlarını belirlemeyi amaçladık. Metod: Patolojik tartı kaybı ve/veya dehidratasyon tanıları ile yatırılan bebekler olgu grubunu, olgu grubu ile benzer yatış sürelerine sahip, fizyolojik tartı kaybı olan bebekler kontrol grubunu oluşturdu. İki grup demografik, natal ve maternal risk faktörleri, yatış süreleri, tanıları, aldıkları tedaviler, beslenme öyküleri açısından karşılaştırıldı. Bebeklerin postnatal 1. aydaki beslenme öyküsü, formül süte başlayanlarda bunun nedeni sorgulandı. Bulgular: Çalışma protokolüne uyan 41 (%48,3) bebek olgu grubunu, 44 (%51,7) bebek kontrol grubunu oluşturdu. Olgu ve kontrol grubundaki bebeklerin yatış süresi ortalamaları sırasıyla 6,3±1,5 gün ve 5,8±1,3 olup, istatistiksel olarak yatış süreleri benzerdi (p>0,09). İki grubun demografik özellikler, natal ve maternal risk faktörleri açısından aralarında anlamlı fark bulunmadı. Postnatal 1. ayında bebeklerin beslenme şekli incelendiğinde, tek başına anne sütü ile beslenme oranının olgu grubundaki bebeklerde %31,7, kontrol grubundaki bebeklerde ise %72,7 olduğu görüldü. Postnatal 1. ayda tek başına anne sütü ile beslenme oranlarının yatışta tartı kaybı ≥%10 ve hipernatremisi olan bebeklerde, olmayanlara göre daha düşük olduğu bulundu (p=0,01). Bebekler, postnatal 1. ayında beslenme şekline göre, tek başına anne sütü ile beslenenler (n=45) ve karışık (AS+formül süt) beslenenler (n=40) olarak iki gruba ayrıldığında, tek başına anne sütü ile beslenen bebeklerin %28,9'unun olgu grubunda, %71,1'inin ise kontrol grubunda olduğu görüldü. Sonuç: Çalışmamızda, postnatal erken yaşlarda patolojik tartı kaybı ve/veya dehidratasyon ile yatırılan term yenidoğanlarda, aynı yatış süresine sahip fizyolojik tartı kaybı olan bebeklere göre postnatal 1. ayda emzirilme/tek başına anne sütü ile beslenme oranlarının azaldığı, annelerin bebeklerinin beslenmesine emzirmenin yanına daha çok oranda formül süt ekledikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to determine the rates of exclusive breastfeeding/breast milk (BF) feeding in the first postnatal month of term babies who were hospitalized with a diagnosis of pathological weight loss and/or dehydration at early postnatal ages. Methods: Babies who were hospitalized with pathological weight loss and/or dehydration diagnoses formed the case group, and babies with physiological weight loss who had similar hospitalization periods to the case group formed the control group. The two groups were compared in terms of demographics, natal and maternal risk factors, length of hospital stay, diagnosis, treatments they received, and nutritional history. The nutritional history of babies in the first postnatal month and the reason for this in those who started formula milk were questioned. Findings: Forty-one (48.3%) babies who complied with the stud y protocol constituted the case group, and 44 (51.7%) babies constituted the control group. The average length of stay of the babies in the case and control groups was 6.3±1.5 days and 5.8±1.3 days, respectively, and the length of stay was statistically similar (p=0.09). There was no significant difference between the two groups in terms of demographic characteristics, natal and maternal risk factors. When the feeding style of the babies in the first postnatal month was examined, it was seen that the rate of feeding with mother milk alone was 31.7% in the babies in the case group and 72.7% in the babies in the control group. It was found that the rate of mother milk feeding alone in the firs postnatal month was lower in babies with a weight loss of ≥10% on admission and hypernatremia than in those without (p = 0.01). When the babies were divided into two groups according to the type of feeding in the first postnatal month; those had exclusively breastfeeding (n=45) and those fed by mixed type (mother milk +formula milk) (n=40), it was observed that 28.9% of the infants in the case group and 71.1% of the infants in the control group were exclusively breastfed. Conclusion: In our study, in term newborns who were hospitalized with pathological weight loss and/or dehydration at early postnatal ages, the rates of breastfeeding/feeding with mother milk alone in the first postnatal month decreased compared to babies with physiological weight loss with the same hospital stay, and mothers supplemented more formula milk to their babies nutrition in addition to breastfeeding.