Tip 2 diabetes mellitus hastalarında aralıklı oruç diyetinin kan şekeri regülasyonu, vücut kompozisyonu, arteriyel sertlik parametreleri, serum triptofan/kinürenin ve metilarjinin yolağı üzerine etkisi
Effect of intermittent fasting diet on blood glucose regulation, body composition, arterial stiffness parameters, serum tryptophan/kynurenine and methylarginine pathway in type 2 diabetes mellitus patients
- Tez No: 912280
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BALDANE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamız oral antidiyabetik ile tedavi edilen T2DM hastalarında aralıklı oruç diyetinin başlangıç ve 3. aydaki kan şeker regülasyonu, vücut kompozisyonu, arteriyel sertlik parametreleri ve serum triptofan/kinürenin ve metilarjinin yolağı üzerine etkisi ve bu parametrelerin birbirleriyle olan ilişkiyi incelemek için yapılmıştır. Glisemik kontrolü kötü HbA1c'si yüksek olan hastalarda Kyn ve KTR yüksek olup Trp ise azalmıştır. Arteriyel sertlikte altın standart olan PWV ölçümü üç aylık süre ile 16/8 diyeti gerçekleştiren hastalarda düşüş göstermiştir. Sonuçlar doğrultusunda; T2DM'li hastalarda 5:2 ve 16:8 IF diyeti uygulaması hastalar tarafından kolayca tolere edilmiştir. Bu diyet esnasında hipoglisemi veya başka bir komplikasyon yaşanmamıştır. T2DM hastalarına IF rejimleri kısa sürede öğretilerek açlık kan glukozu ve HbA1c'de iyileşmeler sağlanabilir. Çalışmamızda hastaların vücut kompozisyonları üzerine anlamlı iyileşmeler görülmemiştir. Oruç tutulmayan besin kısıtlamasının olmadığı serbest beslenme dönemlerinde de kalori takibi için üst sınırın belirlenmesiyle daha iyi sonuçlara ulaşılabilir. 16:8 IF diyeti ile hastaların uzun süreli takiplerinde başta PWV, Alx ve çevresel direnç olmak üzere diğer kan basıncı ölçümlerini de etkileyerek antihipertansif ilaç kullanımını azaltabilir. Trp ve Kyn'nin takibi ile DM ve komplikasyonları hakkında erken dönemde fikir sahibi olunabilir.
Özet (Çeviri)
Our study was conducted to examine the effect of intermittent fasting diet on blood sugar regulation, body composition, arterial stiffness parameters and serum tryptophan/kynurenine and methylarginine pathway at baseline and 3 months in T2DM patients treated with oral antidiabetics, and the relationship between these parameters. In patients with poor glycemic control and high HbA1c, Kyn and KTR are high and Trp is decreased. PWV measurement, which is the gold standard in arterial stiffness, decreased in patients following the 16/8 diet for three months. In line with the results; Application of 5:2 and 16:8 IF diet in patients with T2DM was easily tolerated by the patients. No hypoglycemia or other complications occurred during this diet. By teaching IF regimens to T2DM patients in a short time, improvements in fasting blood glucose and HbA1c can be achieved. In our study, no significant improvements were observed in the body composition of the patients. Better results can be achieved by setting an upper limit for calorie tracking during periods of free eating, where there is no fasting or food restriction. The 16:8 IF diet may reduce the use of antihypertensive drugs by affecting other blood pressure measurements, especially PWV, Alx and environmental resistance, in long-term follow-up of patients. By monitoring Trp and Kyn, one can get an idea about DM and its complications in the early period.