Positive psychology and a critical approach to psychological capital and PCQ
Pozitif psikoloji ve psikolojik sermayeye ve PSÖ'ye eleştirel bir yaklaşım
  1. Tez No: 912288
  2. Yazar: EMRE VURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GERGELY CZUKOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Siyasi, hukuki, paradigma değişiklikleri, piyasa hareketleri ve finansal kargaşa, sınırsız teknolojik ve kavramsal yenilikler, değer dönüşümleri, savaşlar, küresel salgınlar gibi çok sayıda etkiye sürekli maruz kalan günümüz kuruluşları, liderleri ve çalışanları, bu faktörlere bağlı önemli belirsizlikler ve risklerle çevrilidir. Bu istikrarsız ve değişken ortamda, daha sabit ve yenilikçi olmayan geleneksel sermaye örgüsünün yerini, insanı temeline yerleştiren ve rekabet üstünlüğü sağlayan yeni bir anlayış almaktadır. Rekabet avantajı elde etmek için beşeri sermayeyi artırmanın bir yolu, çalışanların psikolojik sermayelerinin değerlendirilmesi ve geliştirilmesidir. Pozitif Psikolojik Sermayenin, işyeri müdahaleleri ile geliştirilebilir ve Psikolojik Sermaye Ölçeği (PSÖ) ile ölçülebilir olduğu kabul edilir. Popülerliği göz önüne alındığında, PSÖ'nün psikometrik yeteneği her zamankinden çok önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada, farklı hiyerarşik düzeylerde N = 222 aktif çalışan örneklemi ile PSÖ'nün psikometrisi, araştırmada problemli olduğu varsayılan ters puanlı maddeleri pozitif maddelere dönüştürülmüş olarak test edilmiştir. Model Uyum İyiliği Değerleri, 12 maddeli modelin mevcut örneğe mükemmel şekilde uyduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Today's organizations, leaders, and employees, continuously exposed to numerous impacts such as political, juridical, paradigm shifts, market movements, and financial turmoil, unlimited technological and conceptual innovations, value conversions, wars, global pandemics, are surrounded by significant uncertainties and risks related to those factors. Within this unsettled and volatile environment, the more constant and nonprogressive traditional capital pattern is being replaced by a new understanding, placing the human in its foundation and providing a competitive advantage. One means to enhance human capital to gain a competitive advantage is through assessing and developing psychological capital. Positive Psychological Capital is deemed developable by workplace interventions and measurable by the Psychological Capital Questionnaire (PCQ). Given its popularity, the psychometric capability of PCQ became crucial than ever. In this study, with a sample of N=222 active workers in different hierarchical levels, the psychometrics of PCQ was tested with its deemed problematic reverse-scored items converted to positive items. The GOF indices demonstrated that the 12-items model had perfect fit the current sample.