Does dual task training improve gait and balance in people with parkinson's disease? a systematic review
İkili görev eğitimi parkinsonhastalığı olan kişilerde yürüyüşü ve dengeyi geliştirir mi? sistematik bir inceleme
- Tez No: 912290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LİSA BUNN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Plymouth
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş: Parkinson hastalığı (PH) nörodejeneratif bir hastalıktır ve yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte prevalansı da artmaktadır. Yürüyüş ve denge bozuklukları hastalığın en çok sakatlayıcı motor özellikleridir ve bireylerin bağımsızlığının azalmasına sebep olabilir. Özellikle iki görevi aynı anda yerine getiren ikili görev koşulunda PH patolojisinden kaynaklanan motor ve bilişsel işlevlerdeki bozulma nedeniyle hem yürüyüş hem de denge performansı olumsuz etkilenmektedir. Hastalığın rehabilitasyonunda veya yürüme ve denge özelliklerinin sağlanmasında fizik tedavi önemli rol oynamaktadır. İkili görev eğitimi faydalı olabilir. Fakat Parkinson hastalarında ikili görev yapmanın düşme riskini arttırabileceği yönünde görüş bulunmaktadır. İkili görev eğitiminin yürüyüş ve denge üzerindeki etkilerine dair bazı kanıtlar olmasına rağmen bunlar özellikle yürüyüş ve/veya denge veya Parkinson hastalığı popülasyonuna odaklanmamıştır. Amaç: PH'li kişilerde ikili görev eğitiminin yürüyüş ve denge üzerindeki etkilerine ilişkin mevcut literatürü sistematik olarak incelemektir. Veri Kaynakları: İlgili birincil aramayı belirlemek için PubMed, MEDLINE ve PEDro'nun sistematik araştırması yapıldı. Kapsanan çalışmaların referans listeleri,“Parkinson hastalığı VEYA Parkinson VEYA Parkinsonizm”VE“ikili görev eğitimi VEYA eşzamanlı görev eğitimi VEYA ikili görev müdahalesi VEYA eşzamanlı görev müdahalesi”VE“yürüyüş VEYA denge VEYA yürüme VEYA ”stabilite" anahtar kelimeleri incelenerek daha fazla araştırma yapıldı. Çalışmanın Seçimi: Tam metin erişime sahip niceliksel çalışmalar uygunluk kriterlerine göre tarandı ve uygun olan çalışmalar dahil edildi. Veri Çıkarma: Deneysel/gözlemsel çalışmalar için tasarlanmış olan Joanna Brigs Enstitüsü (JBI) Veri Çıkarma yöntemi kullanılmıştır. Ana/birincil araştırmanın metodolojisini değerlendirmek için önyargı riski olarak EPHPP Niceliksel Çalışmalar Kalite Değerlendirme Aracı kullanıldı Bulgular: On bir çalışma dahil edildi Beş çalışma güçlü kanıt, ikisi zayıf ve üçü orta kanıttı.Yürüyüş Sonuçları: Altı çalışma yürüyüş sonuçlarını araştırdı; genel olarak. Yürüyüş hızı ve adım uzunluğu parametrelerinde iyileşmeler görüldü; iki çalışma, ikili görev koşulu altında yürüyüş hızında ve adım uzunluğunda önemli gelişmeler olduğunu gösterdi. Üç çalışma adım uzunluğunda iyileşmeler buldu; bunlardan ikisi hem tekli hem de ikili görev koşullarında ritimde de iyileşme buldu. Denge Sonuçları: Beş çalışma denge sonuçlarını araştırdı Bir çalışmada ikili görev pozisyonu altında mediolateral ve ön-arka salınımlarda iyileşmeler bulundu. İki çalışma BBS ve SOT puanlarında anlamlı iyileşmeler gösterdi. Yürüyüş ve Denge Sonuçları-İki çalışma hem yürüyüş hem de denge parametrelerine odaklandı; bir çalışma, normal yürüme sırasında adım uzunluğu ve yürüyüş hızında ve BBS skorunda önemli iyileşmeler buldu. Diğer çalışma, BBS ve DGI puanları üzerinde zamanın önemli temel etkisini gösterdi. Sonuç: Bazı güçlü kanıtlar ikili görev eğitiminin yürüyüş parametrelerini iyileştirdiğini desteklemektedir; özellikle tek ve ikili görev koşullarında yürüyüş hızı ve adım uzunluğu. İkili görev eğitimi Parkinson hastalarında denge performansını da destekleyebilir.
Özet (Çeviri)
Background: Parkinson's disease (PD) is a neurodegenerative disease and its prevalence is growing with increasing elder population. Gait and balance impairments are most disabling motor features of the disease and can lead to decrease in individuals' independency. Especially, under the dual task condition which performing two tasks simultaneously, both gait and balance performance are affected negatively because of the impaired motor and cognitive function coming from PD pathology. Physical therapy play an important role in the rehabilitation of the gait and balance features of the disease. Dual task training may be useful. However, there is an opinion that performing dual task can aggravate the fall risk in PD population. Although there is some evidence about the effects of dual task training on gait and balance, these are not specifically focused on gait and/or balance or PD population. Objective: To systematically review available literature on the effects of dual task training on gait and balance in people with PD. Data Sources: The systematic search of PubMed, MEDLINE, and PEDro was conducted to identify the relevant primary search. Further search was conducted by reviewing the reference lists of the included studies. the keywords: ''Parkinson's disease OR Parkinson OR Parkinsonism'' AND ''dual task training OR concurrent task training OR dual task intervention OR concurrent task intervention'' AND ''gait OR balance OR walking OR stability'' were used. Study Selection: Quantitative studies, which are full-text accessible, were screened according to eligibility criteria and appropriate studies were included. Data Extraction: Joanna Brigs Institute (JBI) Data Extraction form, which is designed for experimental/observational studies was used. EPHPP Quality Assessment Tool for Quantitative Studies was utilised as a risk of bias to evaluate the methodological of the primary research. Results: Eleven studies were included. Five studies were strong evidence, two of them weak, and three of them were moderate evidence.Gait Outcomes: Six studies investigated the gait outcomes; In general, improvements were seen gait velocity and stride length parameters. two studies showed significant improvements in gait velocity and stride length under dual task condition. Three studies found improvements in stride length, two of them found also in cadence under both single and dual task conditions. Balance Outcomes: Five studies investigated the balance outcomes. A study found improvements in mediolateral and anteroposterior sway under dual task position. Two studies showed significant improvements in BBS and SOT scores. Gait and Balance Outcomes: Two studies focused on both gait and balance parameters. one study found significant improvements in step length and gait velocity during normal walking and BBS score. The other study showed significant main effect of time for BBS and DGI scores. Conclusion: Some strong evidence supports that dual task training improves gait parameters, especially gait velocity and stride length, under single and dual task condition. Dual task training can be support also balance performance in people with PD.