Multiparametrik manyetik rezonans görüntülemede pı-rads 3 (prostate ımagıng reportıng and data system) lezyonu olan hastalarda psa kinetikleri ve sistemik immün inflamatuar indeksin prostat kanserini öngörmedeki yeri
The role of psa kinetics and systemic immune-inflammatory index in predicting prostate cancer in patients with a pi-rads 3 (prostate imaging reporting and data system) lesion in multiparametric magnetic resonance imaging
- Tez No: 912316
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR GÖKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Amaç: Bu çalışmada; kliniğimizde prostat kanseri şüphesi olan biyopsi işlemi öncesi çekilen mp-MRG'de izole PI-RADS 3 lezyon tespit edilen ve literatüre göre klinik anlamlı prostat kanseri ihtimali düşük olduğundan prostat kanserini öngörebilmek ve gereksiz biyopsi uygulamalarından kaçınabilmek adına PSA kinetikleri ve sistemik immün inflamatuar indeksin diagnostik bir değerinin olup olmadığı ve prostat kanserini öngörmedeki güvenirliliğini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 01 Ocak 2019 ve 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı polikliniğine başvuran daha önce biyopsisi olmayan (biyopsi naiv) hastalar ile daha önce biyopsi yapılmış ancak malignite saptanmamış (biyopsi negatif) hastaların muayene ve tetkik sonuçları değerlendirilmiştir. tPSA değeri 2.5 ng/ml üzerinde olan ve/veya şüpheli parmakla rektal muayene (PRM) bulguları olan hastalara biyopsi planlanmıştır. Biyopsi öncesi son 3 ay içinde hastanemiz radyoloji kliniğinde çekilen mp-MRG'de izole PI-RADS 3 lezyonu tespit edilen ve son 1 ay içinde tam kan sayımı yapılan, diğer gerekli demografik verileri eksiksiz olan ve hedefe yönelik kognitif veya MRG-TRUS füzyon biyopsisi yapılmış olan 202 hasta retrospektif olarak taranarak dahil edilmiştir. SII:trombosit x nötrofil/lenfosit oranı kullanılarak hesaplandı. Hastaların yaş, VKİ, PLR, NLR, LMR, SII, PSA, PSA-D, prostat hacmi, mp-MRG lezyon boyutları, kaydedildi ve benign ve malign gruplar arasında karşılaştırma yapıldı. Bulgular: Toplam 202 hasta değerlendirildi. Bu hastaların 145'inin patolojisi benign iken 57'sinin patolojisi malign olarak saptanmıştır. Biyopsi sonucu benign gelen hastaların ve malign gelen hastaların yaş, VKİ, PSA, prostat volümü,lezyon boyutu ve lezyon lokalizasyonları her iki grupta benzer bulunmuştur(p>0.05). PSA dansitesi malign grupta istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuşken SII, NLR, PLR, NS, Prostat volümü benign grupta istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur(sırasıyla p:0.17, p:0.21, p:0.45, p:0.03, p:0.001). Prostat kanseri olan 57 hasta ISUP derecelerine göre 2 gruba ayrılmıştır. 37 hasta ISUP 1 iken 20 hastada ISUP 2-5 saptanmıştır. ISUP grupları arasında ise literatüre uygun olarak KOAK grubunda SII değeri istatistiksel olarak KOAOK grubuna göre yüksek bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda PI-RADS 3 lezyonu olan prostat kanseri olmayanlar ve olanlar arasında NLR, PLR, LMR, ve SII karşılaştırıldığında prostat kanserini öngörme açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır. Prospektif daha geniş kapsamlı ve daha çok sayıda hasta grupları ile çalışmaların yaygınlaşıp, multisentrisite kazanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to investigate the diagnostic value and reliability of PSA kinetics and systemic immune-inflammatory index in predicting prostate cancer and avoiding unnecessary biopsy procedures for patients identified with isolated PI-RADS 3 lesions on mpMRI prior to biopsy, given the low likelihood of clinically significant prostate cancer according to literature. Materials and Methods Between January 1, 2019, and December 31, 2022, examination and test results of patients who presented to the the Urology Clinic of Selçuk University were evaluated. This included patients who were biopsy-naive (had not undergone previous biopsy) and those who had undergone biopsy with no malignancy detected (biopsy-negative). Patients with tPSA levels above 2.5 ng/ml and/or suspicious findings on digital rectal examination (DRE) were scheduled for biopsy. A total of 202 patients who were retrospectively included were identified based on having an isolated PI-RADS 3 lesion detected on multiparametric MRI (mpMRI) performed at our hospital's radiology clinic within the last 3 months prior to biopsy, having a complete blood count conducted within the last month, having all other necessary demographic data complete, and having undergone targeted cognitive or MRI-TRUS fusion biopsy. The SII was calculated using the formula: platelets x neutrophils/lymphocytes ratio. Data on patients' age, BMI, PLR, NLR, LMR, SII, PSA, PSA density, prostate volume, mpMRI lesion sizes were recorded and compared between benign and malignant groups. Findings: 202 patients were evaluated, with 145 diagnosed with benign pathology and 57 with malignant pathology. The age, BMI, PSA levels, prostate volume, lesion size, and lesion localization were found similar between patients with benign and malignant biopsy results (p>0.05). PSA density was statistically significantly higher in the malignant group, while SII, NLR, PLR, and prostate volume were significantly higher in the benign group (respectively, p:0.17, p:0.21, p:0.45, p:0.03, p:0.001). The 57 patients with prostate cancer were further divided into two groups based on ISUP grades, with 37 patients in ISUP 1 and 20 patients in ISUP 2-5. In the ISUP groups, statistically, the SII value was found to be higher in the KOAK group compared to the KOAOK group, in accordance with the literature. Conclusion: Our study found no significant difference between patients with and without prostate cancer among those with a PI-RADS 3 lesion when comparing NLR, PLR, LMR, and SII, indicating these factors do not significantly predict prostate cancer. Prospective studies involving larger and more diverse patient groups are needed to expand and gain multisite involvement.