Tıp fakültesi preklinik öğrencilerinin siberkondri düzeyleri ve siberkondri hastalarında bireysel danışmanlık hizmeti ile küçük grup eğitimlerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Cyberchondria Levels of Preclinical Medical Students and Comparison of the Effectiveness of Individual Counseling Service and Small Group Trainings in Cyberchondria Patients
- Tez No: 912333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TAŞTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Son yıllarda internet kullanımının artması ile birlikte Siberkondri olarak adlandırılan kavram ortaya çıkmıştır. Siberkondriye bağlı anksiyetenin artması ve yaşam kalitesinin düştüğü görülmektedir. Çalışmamızda Siberkondri hastaları üzerinde bireysel danışmanlık hizmeti ile küçük grup eğitimlerinin etkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamız Kasım 2023-Nisan 2024 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Preklinik öğrencileri üzerinde toplam 1195 kişi üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya 507 katılımcı dahil edilmiş ve veriler Google Anket aracılığı ile toplanmıştır. Daha sonra anketten yüksek puan alan katılımcılar 12 kişilik iki eşit gruba davet edilmiştir. Katılımcıların Siberkondri Ciddiyetini ölçmek için SCÖ ölçeği, yaşam kalitesini ölçmek için SF-36 ve anksiyetelerini ölçmek için Beck Anksiyete ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS v23 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: In recent years, with the increase in internet use, the concept called“cyberchondria”has emerged. It has been observed that anxiety related to cyberchondria increases and quality of life decreases. In our study, we aimed to investigate the effectiveness of individual counseling and small group training on cyberchondria patients. Method: Our study was conducted between November 2023 and April 2024 on a total of 1195 preclinical students at Atatürk University Faculty of Medicine. A total of 507 participants were included in the study, and data were collected using a Google survey. Participants with high scores on the survey were then invited to two equal groups of 12. The SCÖ scale was used to assess participants' Cyberchondria Severity, the SF-36 to assess their quality of life, and the Beck Anxiety Scale to assess their anxiety. Data were analyzed using the SPSS v23 program.