Trombositten zengin fibrin ve siyanoakrilatın palatal yara iyileşmesi ve post-operatif ağrı üzerine etkilerinin klinik olarak karşılaştırılması
Clinical comparison of the effects of platelet-rich fibrin and cyanoacrylate on palatal wound healing and post-operative pain
  1. Tez No: 912348
  2. Yazar: AHMED EREN ÇIKRIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYLEM AYHAN ALKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, serbest dişeti grefti cerrahisi sonrası palatal yara bölgesine uygulanan trombositten zengin fibrin (TZF) ve siyanoakrilatın post operatif ağrı ve yara iyileşmesi üzerine olan klinik etkisinin karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Yöntem: Çalışmamızda mukogingival cerrahi operasyonlarda palatal verici bölgeden alınan serbest dişeti grefti sonrası oluşan yara bölgesine, siyanoakrilat ve trombositten zengin fibrin uygulanmıştır. Çalışmamıza her bir grupta 20 hasta olmak üzere toplam 60 hasta dahil edilmiştir ancak 6 hasta çalışma dışı bırakılarak çalışmamız 54 hasta ile tamamlanmıştır. Hastalar rastgele 3 gruba ayrılmıştır (n=18); Grup 1: Kontrol grubu , Grup 2: Siyanoakrilat grubu ve Grup 3: Trombositten zengin fibrin grubu. Hastalar, 3., 7., 14. ve 21. günlerde Landry yara iyileşme indeksi (LTH), H2O2 köpürme testi ile değerlendirilmiştir. Hastaların ağrı düzeyleri ise 21 gün boyunca görsel ağrı skorlaması (VAS) ile kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda siyanoakrilat ve TZF grubunda postoperatif ağrı, kontrol grubuna göre daha az bulunmuştur ancak gruplar arası fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Operasyon öncesi alınan anksiyete testi sonuçları ile VAS arasında korelasyon tespit edilememiştir. Gruplar arasında 3.gün LTH skorları yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur. 7. ve 14.günde ise TZF grubunun LTH skorlaması kontrol grubuna göre daha fazla artış göstermiştir ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Siyanoakrilat grubunda 3.güne göre 7. ve 14. günlerde LTH skorundaki artış kontrol grubuna göre daha fazla olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bulunamamıştır. H202 köpürme testinde 7., 14. ve 21. günlerde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre H2O2 köpürme testi ve VAS ağrı skorlaması açısından her iki test grubu kontrol grubuna göre daha iyi sonuçlar vermesine rağmen bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. LTH skorları 7. ve 14.günlerde TZF grubunda kontrol grubuna göre istatistiki olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. LTH skorları, siyanoakrilat grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuş ancak bu istatistiki olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to compare the effects of platelet-rich fibrin and cyanoacrylate applied to the palatal wound area after free gingival graft surgery on post-operative pain and clinical wound healing. Materials and Methods: This was a randomized clinical trial, in which 60 patients with free gingival graft indications were selected. 6 patients were excluded from the study and our study was completed with 54 patients. The patients were assigned to three groups (n=18); Group 1: Control group, Group 2: Cyanoacrylate group 3: Platelet-rich fibrin group. The patients were evaluated using the Landry wound healing index (LTH) and H2O2 foaming test on the 3rd, 7th, 14th and 21st days. Pain levels of the patients were recorded with visual pain scoring (VAS) for 21 days.ng test. The patients pain levels and postoperative clinical conditions were recorded for 21 days. Results: In our study, postoperative pain was found to be less in the cyanoacrylate and PRF group than the control group, but the difference between the groups was not statistically significant. No correlation was detected between anxiety test results taken before the operation and VAS. There is no statistically significant difference between the groups in terms of LTH scores on the 3rd day. Between the groups, the LTH scores of the PRF group increased more than the control group on the 7th and 14th days, and this difference was found to be statistically significant. Although the increase of LTH scores in the cyanoacrylate group on the 7th and 14th days compared to the 3rd day was higher than the control group, it was not statistically significant. H2O2 foaming test was performed between the groups and no statistically significant difference was observed on the 7th, 14th and 21st days. Conclusion: Within the limits of the present study, it can be concluded that although the both test groups gave better results than the control group in terms of H2O2 foaming test and VAS pain scoring, this difference was not statistically significant. According to LTH scores, PRF was found to provide clinical healing benefits than the control group on the 7th and 14th days this difference was statistically significant. Cyanoacrylate group LTH scores was found higher than the control group but this difference was not statistically significant.