Kronik böbrek hastalığı olan hastalarda serum irisin düzeyinin biyoempedans ölçümleri ve nöropati ile ilişkisi
The relationship of serum irisin level with bioempedency measurements and neuropathy in patients with chronic kidney disease
  1. Tez No: 912352
  2. Yazar: NESLİHAN KORKMAZ SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLPERİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızda, elektromiyografik incelemelerle bilinen KBH'si olmayan bireyler ile KBH hastalarında nöropati gelişen ve gelişmeyenlerin karşılaştırılarak nöropati varlığı ile irisin düzeylerinin ilişkisini belirlemeyi, ayrıca, biyoempedans ölçümleri ile vücut kitle indeksi ve yağsız kitle ölçüleri ile irisin düzeylerinin bir ilişkisi olup olmadığını belirlemeyi amaçladık. Bu çalışma tek merkez, prospektif, vaka kontrol şeklinde tasarlanmıştır. Nefroloji Servis ve Poliklinikte takip edilen 18 yaş üstü, bilinen malignitesi ve nörolojik hastalığı olmayan KBH tanısı olan 116 hasta ile bilinen KBH'si olmayan, yaş olarak benzer olan 32 kontrol grubu alınmıştır. Çalışmamızdaki katılımcılar KDIGO 2012 kılavuzu KBH GFH evrelerine göre gruplandırıldı. Evre 5 olan 40, Evre 4 olan 29, Evre 3b olan 15 ve Evre 3a olan 32 hasta seçildi. Hasta ve kontrol grubundan alınan kan örneklerinden irisin çalışıldı. Hemodiyaliz Ünitesi'nde bulunan biyoempedans cihazı ile ölçümler yapıldı. Tüm veriler SPSS 21.0 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirildi. Verilerin hesaplanmasında sayı, yüzde, ortalama, standart sapma gibi ölçütler kullanıldı. Sayısal değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için Pearson korelasyon analizlerinden yararlanıldı. Anlamlılık düzeyi p< 0,005 alındı. Yaş ortalaması KBH grubunda 65,87±11,62, kontol grubunda 63,78±6,10 idi. KBH ve kontrol grubu hastalarında PNP varlığına göre irisin düzeyleri benzer olarak saptandı (p>0,05). Evre 5 KBH hastalarının irisin düzeyinin diğer evrelerdeki KBH hastalarına göre istatistiksel olarak anlamlı düşük olduğu saptandı (p=0,028). Evre 5 KBH hastalarında sağda ağır KTS varlığı, solda ağır KTS varlığı, PNP varlığı ve aksonal tip PNP varlığı diğer evre KBH hastalarına göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı (p değerleri sırasıyla; p=0,044, p=0,044, p=0,004, p=0,001). Vücut yağ kitlesi ve vücut yağ kitle oranı KBH hastalarında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düşük tespit edildi (p=0,049, p=0,036). Son dönem KBH'e gittikçe irisin düzeyleri azaldığı, ayrıca PNP'nin arttığı görünmektedir. Bununla birlikte, KBH hastalarında serum irisin düzeyi ile EMG ile tespit edilen PNP varlığı arasında ilişki saptayamadık. Literatürde KBH ilişkili nöropati ile irisin çalışmalarının genişletilmesi, gelecekte oluşabilecek irisin tedavisinin KBH'de önemli komplikasyon olan nöropatide, belki de nöropati gelişmeden kullanılabilirliği ile ilgili çalışmaların arttırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to determine the relationship between the presence of neuropathy and irisin levels by comparing individuals without known CRF by electromyographic examinations and those with and without neuropathy in CRF patients, and to determine whether there is a relationship between body mass index and fat-free mass measurements and irisin levels by bioimpedance measurements. This study was designed as a single center, prospective, case-control study. A total of 116 patients with CKD over 18 years of age, without known malignancy and neurologic disease, who were followed in the Nephrology Service and Outpatient Clinic, and 32 age-matched controls without known CKD were included. Participants in our study were grouped according to the KDIGO 2012 guideline CKD GFH stages. We selected 40 patients with stage 5, 29 with stage 4, 15 with stage 3b and 32 with stage 3a. Blood samples obtained from the patient and control groups were analyzed for irisin. Measurements were made with the bioimpedance device in the Hemodialysis Unit. All data were evaluated using SPSS 21.0 statistical package program. Measures such as number, percentage, mean, standard deviation were used to calculate the data. Pearson correlation analysis was used to evaluate the relationship between numerical variables. Significance level p< 0.005 was taken. The mean age was 65.87±11.62 years in the CKD group and 63.78±6.10 years in the control group. Irisin levels were similar in CKD and control group patients according to the presence of PNP (p>0.05). CKD patients with stage 5 CKD had statistically significantly lower irisin levels than CKD patients with other stages (p=0.028). The presence of severe CTS on the right, severe CTS on the left, presence of PNP and presence of axonal type PNP were statistically significantly higher in stage 5 CKD patients compared to CKD patients in other stages (p values were p=0.044, p=0.044, p=0.004, p=0.001, respectively). Body fat mass and body fat mass ratio were significantly lower in CKD patients compared to the control group (p=0.049, p=0.036). It appears that irisin levels decrease and PNP increases with progression to end-stage CKD. However, we did not find a correlation between serum irisin levels and the presence of PNP detected by EMG in CKD patients. It is recommended that irisin studies with CKD-associated neuropathy be expanded in the literature and that future studies on the use of irisin therapy in neuropathy, which is an important complication of CKD, perhaps before neuropathy develops, be increased.