LCD kodların inşası ve karakterizasyonu
Construction and characterization of LCD codes
- Tez No: 912351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ALTUNBULAK AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde, LCD kodlar çalışılmıştır. LCD kodların karakterizasyonu birkaç farklı yöntemle incelenmiştir. Bu yöntemlerin çoğu ikili LCD kodlar için incelenmiş ve ikili LCD kodların inşa yöntemleri çalışılmıştır. Özel olarak, permütasyon otomorfizma grubunda sabit noktası olmayan ve mertebesi üç olan permütasyon otomorfizması içeren, otuz uzunluklu, altı boyutlu LCD ve DSW olan bir kodun olamayacağı gösterilmiştir. Bunun yanı sıra, uzunluğu altmış ve boyutu altı olan LCD ve DSW olan bir kod inşa edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study LCD (linear complementary dual) codes. We examine a couple of different characterizations of LCD codes. We examine most of these characterizations for binary LCD codes and study some construction methods for binary LCD codes. Particularly, we show that a code of length 30 and dimension 6 having a fixed point free permutation automorphism of order three is not a LCD and DSW code. We also construct a code of length 60 and dimension 6 which is LCD and DSW.