Değişik hipertansiyon modellerinin görsel uyarılma potansiyelleri üzerine etkisi
The Effects of various experimental models of hypertension on visual evoked potentials
  1. Tez No: 91236
  2. Yazar: GÜLAY HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL AĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Literatürde, hipertansiyonun neden olduğu komplikasyonlar ile ilgili birçok bilgi olmasına karşın, görsel uyarılma potansiyelleri (VEPs) üzerine olan etkisini inceleyen yayın sayısı yok denecek kadar azdır, insanlar ile ilgili bir çalışmada, hipertansiyonun VEP'leri etkilediği vurgulanmakla beraber, hipertansiyonun hangi modelinin daha fazla etkili olduğu henüz açıklığa kavuşturulamamıştır. Bu konunun aydınlatılmasını amaçlayan çalışmamızda 60 adet sıçan kullanılmıştır. Bu hayvanlar; kontrol, sham, DOCA, 2K-1C, 1K-1C ve L-NAME olmak üzere 6 eşit gruba bölünmüştür. DOCA grubundaki sıçanların sağ böbrekleri alınıp, haftada 2 kez 15 mg/kg dozunda deoxycorticosterone acetate (DOCA) deri altına enjekte edilmiş ve içme sularına %1'lik NaCl eklenmiştir. 2K-1C grubundaki hayvanların sol renal arterlerine açıklığı 0.2 mm olarak ayarlanabilen gümüş klip takılırken, 1K-1C grubundakilerin sağ böbreği çıkartılıp sol renal artere açıklığı 0.2 mm olan gümüş klip yerleştirilmiştir. L-NAME grubundaki sıçanlara ise 50 mg/kg/gün (75 gün) dozunda N-omega-nitro-L-arginine-methyl ester (L-NAME (i.p.)) verilmiş ve non-selektif NOS inhibisyonu ile hipertansiyon oluşturulmuştur. 10 haftalık deneysel sürenin sonunda, sıçanların görsel uyarılma potansiyelleri kaydedildikten sonra, biyokimyasal parametrelerin ölçümü için beyin ve retina dokuları alınmıştır. Kan basıncının, hipertansif gruplarda (DOCA, 2K-1C, 1K-1C, L-NAME), kontrol ve sham grubuna göre önemli ölçüde yükseldiği saptanmıştır. Farklı hipertansiyon grupları arasında kan basıncı yönünden herhangi bir fark bulunamamıştır. Plazma renin aktivitesi değerlerinin, kontrol ile karşılaştırıldığında 1K-1C grubunda değişmediği; 2K-1C ve L-NAME gruplarında arttığı gözlenmiştir. DOCA grubunda ise renin değerlerinin anlamlı ölçüde azaldığı tespit edilmiştir. Beyin TBARS değerlerinin, tüm hipertansif gruplarda kontrol grubuna göre önemli ölçüde arttığı bulunmuştur. DOCA grubunda beyin TBARS düzeyinin diğer hipertansif gruplardan da daha yüksek olduğu izlenmiştir. Retina TBARS değerlerinin ise, kontrole göre DOCA, 1K-1C ve L-NAME gruplarında arttığı, buna karşın 2K-1C grubunda herhangi bir yükselme göstermediği tespit edilmiştir. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında beyin nitrit seviyelerinin DOCA grubunda arttığı; 2K-1C, 1K-1C ve L-NAME gruplarında ise azaldığı ortaya konmuştur. Diğer yandan, kontrolle karşılaştırıldığında retina nitrit değeri 2K-1C, 1K-1C ve L-NAME gruplarında önemli ölçüde azalırken, DOCA grubunda herhangi bir farklılık göstermemiştir. VEP sonuçlan incelendiğinde; tüm hipertansif gruplarda VEP bileşenlerinin Pi, Nı, P2, N2 ve P3 latenslerinde, kontrol ve sham grubuna göre önemli bir uzama saptanmıştır. Ayrıca L-NAME grubunda Pı ve P3 latenslerinin, diğer hipertansif gruplarla karşılaştırıldığında daha fazla uzadığı gözlenmiştir. Tepeden-tepeye genlik değerlerine bakıldığında; DOCA grubunda PjNı ve N1P2 genliklerinin, kontrole göre yükseldiği bulunmuştur. L-NAME grubunda ise, P1N1 genliğinin yükselirken, P2N2 genliğinin azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In literature, even though there are many informations about the complications of hypertension, informations of concerning its influence on visual evoked potentials (VEPs) are rare. In the previous studies it was pointed out that hypertension induces changes on VEPs. However, it has not yet been clearified which models of hypertension are more effective on VEP changes. In our study aiming to highlight this subject 60 rats has been used to. The rats were divided into 6 groups as; control, sham, DOCA, 2K- 1C, 1K-1C and L-NAME. In DOCA group after a right nephrectomy, the rats were treated twice weekly with deoxycorticosterone acetate (DOCA),which was administered subcutaneously (15 mg/kg) and %1 NaCl added to their drinking water. In 2K-1C group, a silver clip (0.2 mm) was placed on the left renal artery, however in 1K-1C group, the right kidney was removed and a silver clip with a 0.2 mm gap was placed on the left renal artery. N-omega-nitro-L-arginine-methyl ester (L-NAME) was injected intraperitoneally at a dose of 50mg/kg/day (75 days) to the animals of L- NAME group to induce hypertension via a non-selective inhibition of NOS. At the end of experimental period (10 weeks), visual evoked potentials (VEPs) were recorded from animals. Subsequently, brain and retina tissues of the animals were removed for the measurement of biochemical parameters. Blood pressure of the hypertensive animals (DOCA, 2K-1C, 1K-1C, L-NAME) was significantly increased, compared with the control and sham. However, there was no significant difference in blood pressure among the hypertensive groups. Plasma renin levels, increased in 2K-1C and L-NAME groups v.s. control, whereas decreased in DOCA group; but no changes was observed in 1K-1C group. Brain TBARS levels were increased significantly in all hypertensive groups with respect to the control. Compared with the other hypertensive groups, brain TBARS levels of DOCA group were found to be much more increased. Retina TBARS levels were found to be significantly increased in DOCA, 1K-1C and L-NAME groups, but there was no significant change in the 2K-1C group. Brain nitrite level was found to be increased in DOCA, whereas decreased in 2K-1C, 1K-1C and L-NAME groups compared with the control. On the other hand, with respect to the control rats, retina nitrite levels were decreased in 2K-1C, 1K-1C and L-NAME groups, but no significant alteration was observed in DOCA group. Pi, Nı, P2, N2 and P3 components of VEPs were found to be prolonged in the hypertensive groups compared with the control and sham. Pi and P3 latencies of the L-NAME rats were delayed much more with respect to the other hypertensive animals. Results obtained from amplitudes indicates that, P1N1 and NiP2 amplitudes of DOC A group were increased. Whereas, in L-NAME group the amplitud of P1N1 increased and the amplitud of P2N2 decreased.