Hemşirelerin serviks kanseri taramasına ve hpv aşılarına ilişkin sağlık inançları ile etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of nurses' health beliefs and affecting factors regarding cervical cancer screening and hpv vaccines
  1. Tez No: 912413
  2. Yazar: REYHAN ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışma, hemşirelerin serviks kanseri taramasına ve Human Papilloma Virüs (HPV) aşılarına yönelik sağlık inançlarının, taramaya yönelik tutumlarının ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı kesitsel tipte yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan hemşireler oluşturmuştur. Araştırma 01.04.2024-31.05.2024 tarihleri arasında 260 hemşire ile yürütülmüştür. Araştırma verileri; Kişisel Bilgi Formu, HPV Enfeksiyonu Bilgi Skalası, HPV Enfeksiyonu ve Aşılamasına İlişkin Sağlık İnanç Modeli Ölçeği ve Serviks Kanseri ve Pap Smear Testi Sağlık İnanç Modeli Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistik ölçütleri, tek yönlü varyans analizi, bağımsız örneklem t testi, Kruskal Wallis testi, Mann Whitney u testi, pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin %51,2'sinin 26-35 yaş aralığında, %59,2'sinin ön lisans mezunu ve %33,9'unun 15 yıl ve üzeri süredir meslekte çalıştığı belirlenmiştir. Katılımcıların %30,7'sinin şikâyetleri olduğunda jinekolojik muayene yaptırdığı, %63,1'inin serviks kanseri hakkında bilgi sahibi olduğu, %88,8'inin HPV aşısı olmadığı saptanmıştır. HPV Enfeksiyonu ve Aşılamasına İlişkin Sağlık İnanç Modeli Ölçeği alt boyut puan ortalamaları ciddiyet algısı 12,16±2,63; engel algısı 10,70±2,81; yarar algısı 8,86±2,10; duyarlılık algısı 5,58±1,52'dir. Serviks Kanseri ve Pap Smear Testi Sağlık İnanç Modeli Ölçeği alt boyut puan ortalamaları duyarlılık algısı 6,95±2,50; ciddiyet algısı 22,16±7,92; Pap Smear yarar ve motivasyon 29,84±10,77; serviks kanseri sağlık motivasyonu algısı 9,48±3,59; Pap Smear engeller algısı 29,13±12,04'tür.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted as a descriptive cross-sectional study to determine nurses' health beliefs, attitudes towards screening and influencing factors regarding cervical cancer screening and Human Papilloma Virus (HPV) vaccines. Materials and Methods: The population of the study consisted of nurses working at the Health Sciences University Gülhane Training and Research Hospital. The study was conducted with 260 nurses between 01.04.2024 and 31.05.2024. The study data were obtained using the Personal Information Form, HPV Infection Information Scale, HPV Infection and Vaccination Health Belief Model Scale and Cervical Cancer and Pap Smear Test Health Belief Model Scale. Descriptive statistical measures, one-way analysis of variance, independent sample t test, Kruskal Wallis test, Mann Whitney u test, Pearson correlation analysis and multiple linear regression analysis were used in the evaluation of the data. Findings: It was determined that 51.2% of the nurses were between the ages of 26-35, 59.2% had an associate degree and 33.9% had been working in the profession for 15 years or more. It was found that 30.7% of the participants had a gynecological examination when they had complaints, 63.1% had knowledge about cervical cancer and 88.8% were not vaccinated against HPV. The mean scores of the Health Belief Model Scale on HPV Infection and Vaccination sub-dimension were perception of severity 12.16±2.63; perception of barriers 10.70±2.81; perception of benefit 8.86±2.10; perception of susceptibility 5.58±1.52. The mean scores of the Health Belief Model Scale on Cervical Cancer and Pap Smear Test sub-dimension were perception of susceptibility 6.95±2.50; perception of seriousness 22.16±7.92; Pap Smear benefits and motivation were 29.84±10.77; cervical cancer health motivation perception was 9.48±3.59; Pap Smear barriers perception was 29.13±12.04.